Parādnieku reģistrs. Ko ietver parādnieku kredītu reģistrs

By | 31 augusts, 2012

Vienā no iepriekšējiem rakstiem, mēs jau ieskicējām, kas ir parādnieku reģistrs un kā iegūt informāciju par sevi. Šoreiz aplūkosim šo jautājumu nedaudz detalizētāk, pievēršot lielāku uzmanību likumdošanai.

Parādnieku reģistrs jeb kredītu reģistrs ir tā vieta, kur tiek apkopota visa Latvijā pieejamā informācija par fizisko un juridisko personu, kā arī galvotāju saistībām, saistību izpildi un parādiem.  Parādnieku reģistrs savā būtībā ir milzīga informācijas sistēma, kuru uztur Latvijas banka saskaņā ar tās pašas izdotiem Kredītu reģistra noteikumiem, taču paralēli pastāv ari daudzas privāto uzņēmu uzturētās parādnieku datu bāzes.

Kā un par kādiem pārkāpumiem var nonākt parādnieku reģistrā?

Kredītu reģistrā tiek ietverta visa informācija par izsniegtajiem kredītiem. Kredītreģistrs vienlaikus kļūst arī par parādnieku reģistru un privātpersona tajā var nokļūt tajā brīdī, kad

aizņēmējs un tā galvinieks kavē aizdevuma (galvojuma) līgumā noteikto maksājumu ilgāk nekā 60 kalendāro dienu un visu aizņēmēja kavēto maksājumu summa, t.sk. kavējuma procenti un līgumsods, sasniedz 100 latu vai šīs naudas summas ekvivalentu ārvalstu valūtā;
(Kredītreģistra noteikumu punktu 109.1. un 109.2. apkopojums)

Paralēli oficiālajam parādnieku reģistram privātie uzņēmumi (Creditreform, Linodorff Oy, Julianus Inkasso, Paus Konsults, UAB Gelvora, Sergel, Konsultatīvā sabiedrība Conventus), kas uztur savas datu bāzes un paralēli vēl nodarbojas ar pārādu piedziņu. Informācija šajās datu bāzēs tiek glabāta 10 gadus pēc pārkāpuma izdarīšanas un saglabājas tajā arī, ja pārkāpums ir ticis novērsts.

Kāda informācija ir ietverta  kredītu reģistrā?

Parādnieku saraksts par privātpersonām ietver šādu informāciju – patērētāja vārds, uzvārds, personas kods, pases numurs, kā arī izziņa no VID par ienākumu apjomu (ja to iepriekš pieprasīja banka vai patēriņa kredītu uzņēmums), kredītsaistību veids (kredītņēmējs vai galvotājs). Paralēli parādnieku reģistrs arī glabā informāciju par privātpersonas saistību veidu, apjomu, to sākuma un beigumu datumu, nodrošinājuma veidu un vērtību, kā arī to vai kredītam ir galvotājs. Specifiski attiecībā uz parādniekiem parādnieku saraksts ietver informāciju par kavējuma periodu, kavētajām procentu summām (ceturkšņa dati) un  informāciju par pārkāpumu un tā statusu.

Kā uzzināt vai neesmu iekļauts parādnieku sarakstā?

Parādnieku melnais saraksts jeb parādnieku saraksts ir liels, taču jebkuram Latvijas iedzīvotājam ir iespēja uzzināt visu informāciju par sevi, kas iekļauta oficiālajā datu bāzē.  Informāciju var pieprasīt arī galvotājs vai aizgādnis.Lai to izdarītu nepieciešams personīgi doties uz kādu no Latvijas bankas filiālēm (Rīga, Bezdelīgu iela 3, Daugavpilī, Ģimnāzijas iela 12; Liepāja, Teātra 3).  Līdzi jāņem personību apliecinošs dokuments – pase vai identifikācijas karte. Informācijas sagatavošana var aizņemt 5 diens, taču vairumā gadījumu tā tiek sagatavota 1 dienas laikā un ir pieejama uzreiz. Informāciju par savu kredītvēsturi no privātajām parādnieku datu bāzēm var iegūt sazinoties ar katru uzņēmumu atsevišķi.

Kā patēriņa kreditors var uzzināt informāciju par manu kredītvēsturi?

Lai arī ātro kredītu (ātro aizdevumu) uzņēmumi nav kredītu reģistra dalībnieki, tie kopš 2010. gada ir tiesīgi iegūt informāciju parādnieku reģistrā tādā apjomā, kas nepieciešams patēriņa kredītu izsniegšanai. Karu reizi, kad kāds uzņēmums vēlas to izdarīt, tam ir jāsaņem atļauja no patērētāja  Šī prasība ir saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu, taču, ja patērētājs tiešām vēlas saņemt kredītu no tās nav iespējams izvairīties (praksē tas nozīmē ieklikšķināt ķeksīti anketā, ka piekrītat jūsu kredītvēstures aplūkošanai).

Uzņēmumi var iegūt informāciju par klienta kredītvēsturi (pozitīva, slikta kredītvēsture vai nav kredītvēsture) pāris minūšu laikā, interaktīvi aizpildot pieteikumu Latvijas bankas mājas lapā pkp.bank.lv (šī datu bāze nav pieejama privātpersonām).

Kā aizsargāt savas tiesības?

Mūsdienās aizvien lielāku nozīmi iegūst kredītvēsture. Atkarībā no tās statusa kredīts var tikt izsniegts vai atteikts, tādēļ parādnieku reģistrs jeb parādnieku melnais saraksts daudziem ir kļuvis gluži vai par bubuli. Par pagātnes grēkiem  nākas ar tiesību sašaurinājumu un dārgākām cenām nākotnē, taču vienīgā iespēja kā aizsargāt savas tiesības ir pildīt visas saistības savlaicīgi. Pretējā gadījumā kredīts bez ķīlas vairs nebūs pieejams. Ja esiet viens no tiem, cilvēkiem, kuru kredītvēsture ir sabojāta, taču vēlaties aizņemties, jums varētu noderēt informāciju par to kā pieejams aizdevums ar sliktu kredītvēsturi.

Papildus informāciju par aizņemšanos un kredītu salīdzināšanu (ļauj ietaupīt 20 – 250 latus) variet iegūt portāla sākumlapā.  Novēlam, lai parādnieku reģistrs jums nav draugs.