Pārkreditācija

Pārkreditācija ir iespēja refinansēt savas kredītsaistības jeb pāriet ar vienu vai vairākiem aizdevumiem pie cita kredtiora un tādējādi samazināt ikmēneša rēķinu. Galvenie ieguvumi –  zemākas procentu likmes, izdevīgāks kredīta atmaksas termiņš, labāki līguma nosacījumi. Izvērtē finansiālās iespējas. Aizņemies atbildīgi.

kredītu apvienošana pārkreditācija

Kādās situācijās pārkreditācija ir izdevīga?

Protams, vēlme samazināt ikmēneša maksājumus  ir galvenā motivācija, kādēļ tiek meklēta kredītu apvienošana jeb pārkreditēšana citā uzņēmumā, taču tie nav vienīgie. Praksē nodoms pāriet pie cita aizdevēja ir saistīts ar vairākiem iemesliem:

 1. vēlme mainīt līguma nosacījumus, bet kreditors nepiekrīt vai prasa nesamērīgu komisijas maksu;
 2. vēlme apvienot vairākus kredītus (hipotekārais kredīts, studiju kredīts, patēriņa kredīts, kredīts pret auto ķīlu) un tādējādi samazināt maksājumus, taču aizdevējs nepiekrīt;
 3. vēlme mainīt atmaksas grafiku (no fiksēta uz elastīgu vai pretēji), taču kreditora nosacījumi nav pievilcīgi;
 4. vēlme palielināt kredīta apmēru, taču aizdevējs nepiekrīt vai piedāvā neizdevīgus nosacījumus.

Pārkreditācijas laikā apvienojot vairākus aizdevumus var ietaupīt krietnu summu. Ievērojamu izmaksu samazinājumu jutīsi, apvienojot un pārfinansējot vairākus ātros kredītus un patēriņa kredītus. Procentu likmes šiem aizdevumiem var pārsniegt vairākus simtus procentus gadā, bet soda sankcijas nereti pārsniedz pat 1% no neatmaksātās summas dienā. Kredīta refinansēšana šādā situācijā var būt ārkārtīgi izdevīga, taču par šo iespēju zina vien retais.

Otrs aizdevuma veids, kuru pārkreditējot vari ietaupīt lielu naudu ir hipotekārais aizdevums. Daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir paņemts kredīts dzīvokļa vai mājas iegādei 20 – 150 tūkstošu eiro. Samazinot kredīta procentu likmi vismaz par pāris procentiem, ilgtermiņā iespējams ietaupīt pat vairākus tūkstošus eiro. Šis ir pietiekams iemesls, lai saņemtu drosmi un izrunātu situāciju ar savu banku vai pārkreditētos uz citu kredītiestādi. Ņem vērā – pārfinansēšanās vienmēr ir saistīta ar papildus izmaksām (līguma noformēšana), tādēļ pirms pāriešanas noskaidro visas komisijas maksas, kas tev varētu būt jāsedz. Ja apsver iespēju veikt hipotekārā kredīta pārkreditēšanu, neaizmirsti par šādām izmaksām -mājokļa atkārtots vērtējums (ja nepieciešams), jaunu ierakstu izdarīšana zemesgrāmatā (nodeva), notārs, kredīta noformēšanas komisija jaunajā bankā un valsts nodeva. Pēdējos gados notikušās likumdošanas izmaiņas nepieļauj soda procentu (negūtās peļņas) pieprasīšanu no klienta par priekšlaicīgu naudas atmaksu, tādēļ par šo pozīciju nesatraucies.

Kā praksē notiek pārkreditācija?

Pie nosacījuma, ka savā bankā pārkreditācija nav izdevusies variet pāriet uz jaunu kredītiestādi. Procedūras apraksts var likties sarežģīts, taču, jo ilgāk atliksiet kredītu apvienošanu vai pāreju uz citu banku, jo vairāk naudas zaudēsiet ilgtermiņā. Kopumā pārkreditācija ietver četrus līdz septiņus soļus, no kuriem pirmie četri attiecas uz visiem aizdevumiem, bet pēdējie trīs tikai uz hipotekārajiem kredītiem:

 1. piedāvājumu salīdzināšana un kredītiestādes izvēle;
 2. pārkreditācijas pieteikuma aizpildīšana un dokumentu iesniegšana (pieteikumu izvērtēs kredītu piešķiršanas komisija, process var aizņemt pat 2 nedēļas);
 3. jaunā banka sastāda trīspusēju vienošanās projektu, kas paredz kredīta(u) pārnešanu (jāinformē pašreizējā kredītiestāde);
 4. jāparaksta jaunais kredīta līgums (vajadzības gadījumā arī ķīlas līgums) un vienošanās par aizdevuma pārkreditāciju;
 5. pēc trīspusējās vienošanās parakstīšanas par mājokļa kredīta pārfinansēšanu saņemsi atļauju no pašreizējās bankas par otrās kārtas hipotēkas (apgrūtinājuma) iekļaušanu Zemesgrāmat;
 6. jaunā kredītiestāde nomaksā līdzšinējo kredītu vecajai bankai. Pēc naudas saņemšanas sākotnējais aizdevējs sazināsies ar Zemesgrāmatas darbiniekiem un dos atļauju dzēst pirmo hipotēku;
 7. Apsveicam. Visu izdarot pareizi, ikmēneša kredītmaksājumu samazinājumam būtu jābūt jūtamam. Atliks vairāk nauda citiem mērķiem.

Šobrīd aizdevuma pārkreditācija ir iespējama vairākās bankās (SEB, DNB, Swedbank) un vairākos uzņēmumos, kas saņēmuši atbilstošu Patērētāju tiesību un aizsardzības centra izsniegtu atļauju (aktuālo sarakstu skat PTAC mājas lapā).

Priekšnosacījumi pārkreditācijai

Apvienot kredītus, mainīt līguma nosacījumus un pāriet uz citu kredītiestādi ir tiesīgs jebkurš pilngadīgs, rīcībspējīgas Latvijas iedzīvotājs. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka pirms pārņemt kāda klienta kredītu, aizdevējs ļoti rūpīgi izvērtēs pieteikuma iesniedzēja kredītvēsturi, ienākumu regularitāti un apjomu, citas kredītsaistības un apgādājamo personu skaitu. Lai arī aizdevēji var piedāvāt izdevīgākus nosacījumus, tomēr jāņem vērā, ka uzņēmumu mērķis ir peļņa. Pārkreditācija ir viens no instrumentiem, kas ļauj kredītiestādēm iegūt jaunus klientus, taču ar labdarību neviens nenodarbojas. Kredītu apvienošana bez pastāvīgiem ienākumiem (nav jābūt oficiāliem, bet ir jābūt redzamai naudas plūsmai kontā) nav iespējama. Lai darījums būtu sekmīgs, tavai kredītvēsturei ir jābūt pozitīvai. Ja iepriekš ir kavēta parādsaistību vai kredītsaistību maksājumi, tad ir jābūt ļoti pamatotam iemeslam un skaidrojumam no klienta puses, lai ar šādu pārkāpumu būtu iespējama ātro kredītu apvienošana vienā maksājumā vai jebkādu citu aizdevumu refinansēšana. Aizņemies atbildīgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Atrsaizdevums.lv izmantošana ir bezmaksas nekomerciālām vajadzībām. Mēs esam neatkarīgi, jo nepiederam nevienam aizdevējam. Informācija tiek atjaunota regulāri, bet, ja atradi kādu kļūdu, lūdzu atraksti mums.

Kontakti|Par mums|Privātums|Saistību atruna|