Daudzi zin, ka pastāv parādnieku reģistrs, bet reti, kurš zin, kas tas ir.
Parādnieku reģistrus kopumā ir iespējams iedalīt divās daļās – (1)Kredītu reģistrs, (2) privātuzņēmumu izveidotās parādnieku datubāzes. Pirmā darbību nosaka Ministru kabinetā apstiprināti Kredītu reģistra noteikumi un tajā tiek ievadīta visa informācija, kas saistīta ar kredīta izsniegšanu, savukārt otro darbība ir daudz mazāk reglamentēta un tajā tiek iekļauta, piemēram, arī informācija par komunālo pakalpojumu un mobilo telefonu rēķinu kavējumiem. Lai iegūtu šo informāciju katram uzņēmuma ir jāslēdz savstarpēji sadarbības līgumi.
Kā uzzināt, vai esmu parādnieku sarakstos?
Informācija Kredītreģistrā tiek fiksēta līdz ar kredīta paņemšanu un glabājas tajā neierobežotu laiku. Lai uzzinātu visu informāciju, ko par Jums Kredītu reģistrā iekļāvušas bankas, apdrošinātāji, nebanku kreditori vai krājaizdevu sabiedrības vērsieties personīgi Latvijas Bankā (Rīga, Bezdelīgu iela 3) vai Latvijas Bankas filiālēs (Daugavpilī, Ģimnāzijas iela 12; Liepāja, Teātra 3). Līdzi ņemiet pasi, būs jāraksta iesniegums. Parasti informāciju iespējams saņemt 1 dienas laikā, bet oficiāli informācijas sagatavošanai noteikumos ir paredzētas 5 dienas.
Maz ticams, ka šajā sarakstā būs iekļauta arī informācija no privātuzņēmumu parādnieku reģistriem, bet tas nav izslēgts. Tieši šobrīd notiek darbs pie likumdošanas pilnveidošanas un varbūt brīdī, kad Jūs tur ieradīsieties izmaiņas jau būs stājušās spēkā.
Kādu informācija par mani glabājas kredītreģistrā?
Attiecībā par privātpersonām bankas, apdrošinātāji, krājaaizdevu sabiedrības un daži citi ar finanšu starpniecību saistīti uzņēmumi glabā šādu informāciju: (1)vārds uzvārds, (2)personas kods, (3) pases numurs, (4)izziņa no VID par ienākumu apjomu (ja to iepriekš pieprasīja banka vai ātro kredītu izsniedzējs), (5) statuss (aizņēmējs vai galvinieks), (6)saistību veids,kā arī saistību sākuma un beigu datums, (7) saistību apjoms, (8)vai ir galvotāji, (9) nodrošinājuma veids un vērtība, (10) kavējuma periods, (11) kavētā procentu summa (ceturkšņa dati), (12) informācija par pārkāpumu un tā statusu.
Kā iekļūt kredītņēmēju melnajā sarakstā?
Kredītvēsturi var sabojāt gan privātpersonas (arī galvotāji), gan uzņēmumi. Veidi kā to izdarīt ir ļoti dažādi, bet kopīgais visiem ir viens – savlaicīgi neizpildītas līguma saistības, piemēram, nenomaksāti rēķini, līzings, kredīts, ātrais kredīts internetā, kavēti maksājumi. Finanšu pakalpojumu sniedzējiem ir pienākums definēt Jūs kā parādnieku Kredītu reģistrā, ja (1) kavējat maksājumu ilgāk par 60 dienām, (2) kavējuma procenti un soda nauda sasniedz 100 latus. Ir vērts pacensties, lai nevienu no šiem rādītājiem nepārsniegtu.
Ja naudu vajag, tad aplūkojiet mūsu sadarbības partnerus, spiežot uz pogas zemāk.
[button link=”http://www.atrsaizdevums.lv” type=”big” color=”green”] Salīdzināt aizdevumus[/button]