Aizdevums darbiniekiem

By | 8 augusts, 2013

Algots darbs uzņēmumā sniedz ne iespēju saņemt algu, pensiju un problēmu gadījumā arī bezdarbnieka pabalstu, bet arī tādus labumus kā komandējuma naudu, atvaļinājuma naudu, veselības apdrošināšanas polisi u.c. jaukumus. Situācijās, kad steidzami vajag naudu, bet nav vēlme aizņemties no tradicionālajiem kreditoriem – bankām, patēriņa kredītu uzņēmumiem varētu noderēt uzņēmuma aizdevums darbiniekiem, taču Latvijā tas diemžēl vairs nav pieejams. Kādēļ tā un, kādi ir risinājumi, par to raksta turpinājumā.

Kādēļ nedrīkst tikt izsniegts kredīta aizdevums darbiniekam ?

Nav nekāds noslēpums, ka kopš 2011. gada 1. novembra spēkā ir grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka

“kreditēšanas pakalpojumu patērētājam drīkst sniegt kapitālsabiedrība, kura saņēmusi speciālu atļauju (licenci) patērētāja kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai.”

Iepriekš minētais liek domāt, ka kredīts darbiniekiem nedrīkst tikt izsniegts. Lai arī Ministru kabineta noteikumi Nr. 1219 (28.12.2010.) nosaka, ka darba devējs var izsniegt aizdevumus bez procentiem un ar gada procentu likmi, kas ir zemāka par tirgū pārsvārā pastāvošajām likmēm un nav pieejama plāšakai sabiedrībai, pie nosacījuma, ka tas nav darba devēja pamatdarbības veids. Tajā pašā laikā ir vairāk kā skaidrs, ka Patērētāju tiesību aizsardzības likumam ir augstāks spēks nekā jebkādiem Ministru kabineta noteikumiem.

Galarezultātā varam secināt, ka uzņēmums var izsniegt kredītus darbiniekiem, nepiemērojot Ministru kabineta noteikumus, taču tam vienalga ir vajadzīga Patērētāju tiesību un aizsardzības centra izsniegta licence. Cik maksā licence ? Šobrīd maksa par licences saņemšanu ir 50 tūkstoši latu un uzņēmuma pamatkapitālam ir jābūt vismaz 300 tūkstošiem latu. Papildus tam licences ņēmējam katru gadu valsts budžetā ir jāiemaksā vēl 10 tūkstoši latu par licences atjaunošanu.

Kopsavilkums – kredīts darbiniekam var tikt izsniegts, ja uzņēmuma ir iegādāta licence, kas maksā 50 tūkstošus latu. Parastos gadījumos tas nav ekonomiski izdevīgi. Tajā pašā laikā, ja Tev pieder uzņēmums, kura vērtība pārsniedz vairākus simtus vai pat miljonus latu un vēlies aizdot naudu pats sev, tad šis joprojām ir labs variants. Iegādājoties licenci, kredīts darbiniekiem ir pieejams pat bez procentiem vai ar procentiem, kas zemāki nekā prasa jebkurš nebanku kreditors.

Jāpatur tikai prātā, ka gadījumā, ja aizdevumi darbiniekiem tiks izsniegti regulāri, tad VID to var klasificēt kā saimniecisku darbību, par kuru būs jāmaksā nodokļi.

Kādas ir alternatīvas ?

Darbinieki, kuriem ir vajadzīgs aizdevums no uzņēmuma diemžēl paliek bešā. Tajā pašā laikā Latvijā joprojām ir patēriņa kredīti bez ķīlas, kuru apmērs var sasniegt pat 7000 Ls ar termiņu uz 5 gadiem. Aizņemieties atbildīgi. Jautājumu gadījumā sazinieties ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centra speciālistiem.