Naudas aizdevumi

By | 3 aprīlis, 2012

 Naudas aizdevumi vakar un šodien

[button link=”http://www.atrsaizdevums.lv” type=”big” color=”orange”] salīdzināt aizdevumus[/button]

Naudas aizdevumi ir jebkuras fiziskas vai juridiskas personas kredīts citai fiziskai vai juridiskai personai, kas tiek atkārtots noteiktā laika periodā.

Raksta turpinājumā īsumā aplūkosim šo finanšu pakalpojumu vēsturisko attīstību un pašreizējo situāciju Latvijā. (Gadījumā, ja vēlaties aizņemties, spiediet uz zaļās pogas rindkopas sākumā un varēsiet salīdzināt visus piedāvājumus.)

Naudas aizdevumu vēsture

Cilvēkiem jau izsenis ir bijis nepieciešams aizņemties resursus, lai nodrošinātu savu pamatvajadzību (pārtika, siltums, pajumte, drošība) un sekundāro vajadzību (izklaide, garīgā attīstība) apmierināšanu. Līdz ar naudas parādīšanos, aizdošanas process kļuva daudz aktīvāks un naudas aizdevumi izplatījās aizvien plašāk. Ņemot vērā, ka bankas vai jebkāda cita veida finanšu institūcijas tajā laikā nepastāvēja, naudu aizdeva turīgi indivīdi ar vidējo procentu likmi trīs līdz 4 procenti mēnesī, taču, likmes varēja būt arī daudzkārt augstāka.  Par nodrošinājumu kalpoja aizņēmēja iedzīve vai nekustamais īpašums. Savukārt periods tika rēķināts, līdz nākamajai ražas sezonai, algai vai atgriešanās no tirdzniecības ceļojuma.

Pamatojoties uz Bībeli un tajā laikā valdošajiem morāles pricipiem, naudas aizdošana uz procentiem tika uzskatīta par nevēlamu rīcību un bieži tika aizliegta. Pastāvēja uzskats, ka maize ir jānopelna ar godīgu darbu, nevis nekā nedarīšanu un citu radīto augļu (procentu veidā) piesavināšanos. Sevišķi negatīvi vērtēta tika augļošana, t.i. process, kura laikā nauda tiek aizdota uz nesamērīgi augstiem procentiem (vairāk kā 100% gadā). Salīdzinot augļošanu pirms pāris tūkstošiem gadu ar procesiem mūsdienās, var droši apgalvot, ka finanšu palīdzības mehānismi, kas tika iedibināti toreiz pašlaik ir kļuvuši par likumīgu uzņēmējdarbības formu un Latvijā mēs to pazīstam zem vārda “ātrie kredīti”.

Naudas aizdevumi Latvijā

Finansiālus aizdevumus mūsu valstī izsniedza jau pirmās Latvijas laikā, tiesa, galvenokārt lauksaimniecības zemes vai ražošanas līdzekļu iegādei, savukārt PSRS periodā oficiāli kredīti netika izsniegti, taču pastāvēja iespēja naudu noguldīt krājkasē un saņemt par to nelielus procentus.

Līdz ar Latvijas neatkarības atjaunošanu aktivizējās arī komercbanku darbībā, kas sākotnēji piedāvāja aizņēmumus uz vairāk kā 100% gadā. Augstas inflācijas apstākļos nauda ātri zaudēja savu vērtību, tādēļ šāda pieeja nav nosodāma. Pakalpojums bija pieejams tikai uzņēmumiem vai banku vadībai pietuvinātām personām, kas viennozīmīgi neveicināja finanšu tirgus attīstību.

Liberālā likumdošana, plānotā iestāšanās Eiropas Savienībā un Skandināvu banku darbības aktivizēšanā ārkārtigi kāpināja izsniegto aizdevumu daudzumu. Pāris gados to apjoms vairāk kā pieckāršojās un kļuva pieejami gandrīz ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Izsniegto ilgtermiņa aizdevumu procentu likmes nepārsniedza astoņus procentus gadā, savukārt īstermiņa kredītiem šī likme bija virs 20 procentiem gadā. Pāris gadus pēc Latvijas iestāšanās ES parādījās jauna tendence – uzņēmumi piedāvāja naudas aizdevumus internetā. Šim pakalpojumam tika veltīts milzīgs mārketninga budžets, reklāmas bija uz sabiedriskā transporta, avīzēs, tv un internetā.

Procedūra, lai saņemtu naudu bija ļoti vienkārša, viss, kas bija nepieciešams bija mobilā telefona pieslēgums un bankas konta numurs. Vieglai naudai nespēja pretoties daudzi iedzīvotāji, tādējādi neapdomīgi iedzenot sevi parādos un atsevišķos gadījumos pat zaudējot savas mājas. Jāņem arī vērā, ka šajā laika periodā vēl nebija sakārtota likumdošana un uzņēmēju darbošanos neierobežoja praktiski nekas.

 Tradicionāli klients vienā uzņēmumā vienlaicīgi var saņemt tikai vienu naudas aizdevumu, bet atkārtotam kredītam pieteikties tikai pēc iepriekšējā aizdevuma atmaksāšanas. Banku piedāvātie aizdevumu veidi un atmaksas termiņi ir salīdzinoši daudz elastīgāki un izdevīgāki nekā ātro aizdevumu izsniedzējiem. Turklāt pastāvīgajiem klientiem, ar kuriem ir izveidojusies veiksmīga sadarbība, bankas piedāvā zemākas procentu likmes un labākus atmaksas nosacījumus.

Mūsdienās naudas aizdevumi ir kļuvusi par daudzu cilvēku ikdienu un tiek izmantoti, lai iegādātos kāroto pirkumu vai saņemtu pakalpojumu neilgi pirms algas saņemšanas vai nomaksātu komunālos rēķinus.