Aizdevumi

By | 4 aprīlis, 2012

Aizdevumi

Iespējas saņemt aizdevumus ir daudzas un dažādas, t.sk. ātrie aizdevumi internetā, bankas, lombardi, citas fiziskas vai juridiskas personas, draugi, radi, paziņas vai labdarības organizācijas. Katram no šiemvariantiem ir savi plusi un mīnusi, tādēļ apskatīsim tos nedaudz tuvāk.

Aizdevumi internetā

Plusi. Tu vari saņemt pāris simtu latu aizdevumu vienas stundas laikā, neatejot no datora, bez ķīlas vai galvotāja. Lai to iegūtu Tev ir jāizpilda daži vienkārši priekšnoteikumi – vajadzīgs ir aktīvs mobilā telefona pieslēgums, bankas konta numurs un jābūt vismaz 18 – 20 gadus vecam. Ja atbilsti šiem kritērijiem, tad iesakam doties uz portāla sākumlapu vai spied uz pogas – salīdzināt aizdevumus (skat. zemāk) un salīdzināt aizdevējus pēc vairākiem kritērijiem, t.sk. procentu likme, aizdevuma summa, izsniegšanas laiks, pagarināšanas maksa u.t.t. Reģistrācijas procesā Tev būs jāaizpilda anketa un nedaudz jāuzgaida, Tavs pieteikums tiks apstrādāts vidēji 20 minūšu laikā un labvēlīga lēmuma gadījumā naudu saņemsi kā solīts, pēc vienas stundas.

[button link=”http://www.atrsaizdevums.lv” type=”big” color=”green”] salīdzināt aizdevumus[/button]

Mīnusi. Reģistrācijas laikā Tev būs jāsniedz personīga informācija par sevi. Lai arī katram uzņēmumam ir pienākums glabāt datus drošībā, tomēr mēs zinām, ka ne vienmēr praksē tā notiek. Otrs mīnuss ir potenciālās soda sankcijas, kas var rasties, ja nespēsi aizdevumu atdot savlaicīgi, līgumā noteiktajā termiņā (pat 1% no neatdotās naudas summas dienā). Ja zini, ka varēsi atdot, tad par šo aspektu vari neuztraukties. Trešais mīnuss ir ierobežotā summa – pāris simti latu. Ja nepieciešams lielāks aizdevums, vērts aplūkot citus zemāk minētos risinājumus.

Banku aizdevumi

Plusi. Dažāda veida kredītus Latvijā piedāvā gandrīz visas komercbankas, t.sk. Swedbank, SEB, Nordea, Citadele, PrivatBank, Krediidipank, DnB, BIG BANK, savukār citas orientējas tikai uz uzņēmumu apkalpošanu.  Plašā konkurence nodrošina salīdzinoši zemākas procentu likmes nekā aizņemoties internetā no nebanku kreditētājiem. Vienlaikus stingrāka uzraudzība pēc ekonomiskās krīzes 2008. – 2010. gadā arī nodrošina, ka aizdevumi tiek izsniegti ierobežotākam personu lokam. Lai arī subjektīvi kāds to varētu vērtēt arī negatīvi, tomēr jāņem vērā, ka labāk ir aizdevumu nesaņemt, nekā saņemt un pēc tam iekļūt parādnieku reģistrā kā ļaunprātīgam nemaksātājam. Banku sarakstu vari apskatīt šeit
Mīnusi. Banku izstrādātie kritēriji neparedz naudas izmaksu tajā pašā dienā. Tādējādi pastāv ļoti liela varbūtība, ka, piesakoties aizdevumam, (patēriņa kredītam, hipotekārajam kredītam vai kredītkartei), to saņemsiet to pēc četrām līdz septiņām dienām. Gadījumā, ja nauda nepieciešama tūlīt un tagad, šis nebūs atbilstošais risinājums.

Lombardi

Plusi. Lombards ir viens no senākajiem naudas aizdošanas institūtiem Latvijā un arī pārējā pasaulē. Naudu ir iespējams saņemt apmaiņā pret kādu no vērtslietām – dārglietas, tehnika, apģērbs, sporta preces u.c. Tur strādājošie darbinieki ir izgājuši nelielus ievadkursus pie darba devēja un vismaz ilgāk strādājošie puslīdz labi saprot, cik katra prece maksā. Neskatoties uz to, aizdevuma lielums, kuru Tu vari saņemt lombardā nepārsniegs 30% no preces vērtības. Priekšrocība, nauda uzreiz, turklāt, ja lombards atrodas pie pašas mājas, tas varētu būt pat ātrāk nekā aizņemoties internetā.

Mīnusi. Atkarībā no ieķīlājamās preces, tās svars var būt visai ievērojams (tv, ledusskapis), līdz ar to neērtību apmērs ir proporcionāls lombarda atrašanās attālumam no tavas dzīvesvietas. Otrs mīnuss ir procentu likmes, kas vairumā gadījumu ir augstākas nekā aizdevumiem internetā.

Aizdevumi no citām fiziskām vai juridiskām personām

Iepriekš minētie risinājumi ir standarta varianti, kurus vajadzības gadījumā izmanto vairums cilvēku, taču reti, kurš zin, ka naudu iespējams aizņemties arī no jebkuras citas fiziskas vai juridiskas personas. Lai nodrošinātu savu aizsardzību un izvairītos no gangsteru filmu cienīgiem sižetiem būtu vēlams noslēgt līgumu, kurā tiek atrunāti naudas atmaksas termiņi, procentu likmes un citi svarīgi jautājumi. Šī tipa aizdevējus iespējams atrast, meklējot sludinājumu portālos (nav vēlams, liela varbūtība uzrauties uz puskrimināla piedāvājuma) vai apzināt sev tuvo cilvēku pieredzi šajā jautājumā (labāks variants).

Plusi. Procentu likmes fleksiblas, atkarīgas no sarunāšanas prasmes, naudu iespējams saņemt uzreiz.

Mīnusi. Pastāv risks aizņemties no kriminālām aprindām vai saskarties ar aizdevēja pēkšņām prasībām, atmaksāt visu naudu pirms līguma noteiktā termiņa. Lai arī šī joma ir regulēta, tomēr riska moments ir daudz, daudz lielāks, nekā izvēloties aizdevumus internetā vai bankā.

Draugi, radi un paziņas kā aizdevumu izsniedzēji

Plusi. Tuvie cilvēki aizdos naudu bez komisijas maksas, procentiem un uz saprātīgu termiņu, protams, pie noteikuma, ka viņiem būs brīvi naudas līdzekļi.

Mīnusi. Gadījumā, ja nespēsiet naudu atdot savlaicīgi, pastāv nopietns risks sabojāt attiecības ar sev tuviem cilvēkiem un tas ir pat sliktāk nekā iekļūt parādnieku sarakstos. Būtiskākais šajā gadījumā ir sarunāties ar cilvēku un pastāstīt par grūtībām atmaksāt, ja tādas radušās un noteikti jāizvairās no situācijas, kurā aizdevējs ir spiests jūs meklēt un interesēties, kad varētu atgūt savu naudu.

Labdarības organizāciju aizdevumi

Latvijā šobrīd šī tipa aizdevumi nav pieejami, taču ārzemēs ir samērā izplatīti. Labdarības organizāciju izsniegtie mini kredīti nepārsniedz simts latus, taču to procentu likmes ir ļoti zemas vai nav vispār.
Lai arī kuru no variantiem Tu izvēlētos, esi prātīgs un kārtīgi apdomā, vai tas tiešām ir nepieciešams un vai spēsi atmaksāt.