Nebanku kreditori valsts budžetā iemaksājuši vairāk kā 2 miljonus latu

By | 4 jūnijs, 2012

Aizdevumi internetā pievilcīga darbības joma

Saskaņa ar valdības dokumentu vietnē “eportfelis” pieejamo informāciju 2011. gadā nebanku kreditēšanas iestādes valsts budžetā iemaksājušas 2,5 miljonus. Iemaksas veidojušās no uzņēmumu nodevas par licences saņemšanu.

Jau ziņots, ka 2011. gada 1. novembrī spēkā stājās nosacījums, kas atļauj veikt nebanku kreditēšanas pakalpojumus tikai speciālu licenci saņēmušiem uzņēmumiem, t.sk. lombardiem.  Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par kārtību kādā izsniedz, un anulē speciālās licences.., cena par vienas licences izsniegšanu ir  50`000 Ls, savukārt maksa par licences pagarināšanu uz vienu gadu ir 10`000 Ls.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas sniegto informāciju, no 2011. gada 22. augusta Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2011. gadā saņēma 47 iesniegumus, bet 2012. gadā divus licences pieteikumus, no kuriem kopumā apstiprināti 48 licences. Šie dati liecina ne tikai par augsto uzņēmēju interesi šajā darbības sfērā, bet arī to, ka aizdevumi internetā ir ļoti izdevīgs bizness, kurā iespējams labi nopelnīt.

Plāno palielināt sankcijas par nereģistrētu darbību

Šobrīd, 2012. gada jūnijā, sods par darbošanos bez licences ir tikai 3`000 Ls, tādēļ var pieļaut, ka praksē šajā jomā darbojas krietni lielāks uzņēmumu skaits. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas plāniem sods juridiskām personām varētu tikt palielināts līdz 10`000 Ls par pārkāpumu. Sankciju barjeras paaugstināšanas nepieciešamību apliecina arī fakts, ka š.g. pirmajos piecos mēnešos Rīgas pašvaldības policijas 157 reidos konstatējusi, ka 67 uzņēmumiem nav speciālā licence un tie darbojas nelegāli.

Iepriekšminētais secinājums liecina, ka nebanku kreditēšanas jomā vairāk grēko tieši mazie lombardi, kas mūsdienās ir ieperinājušies gandrīz vai katrā dzīvojamā kvartāla dauddzīvokļu ēkas pirmajā stāvā. Prakse apstiprina, ka lombardus izmanto, galvenokārt, pensijas vecuma iedzīvotāji, kas vēlas izvilkt līdz nākamajai algai vai vienkārši grib iegādāties mājdzīvniekiem labāku barību vai nodrošināt labākus dzīves apstākļus. Tādējādi lielākie ieguvēji varētu būt tieši pensionāri.

Aizdevumu internetā izsniegšana palielina uzņēmēju kontroles iespējas

Atšķirībā no lombardiem, aizdevumi internetā ir daudz vieglāk izsekojami un to var izdarīt 1 -2 cilvēku komanda pāris dienu laikā. Svarīgākais kritērijs pārbaudot šādas vietnes parasti ir (1) pārbaude vai uzņēmums ir licencēts, (2) pārbaude vai uzņēmums ievēro Patērētāju tiesību aizsardzības likuma un raksta sākumā minēto Ministru kabineta noteikumu prasības. Lobardu darbības pārbaudei savukārt ir nepieciešams krietni ilgāks laiks.

Tādējādi var prognozēt, ka nākotnē stingrāks regulējums nebanku kreditēšanas jomā varētu palielināt kvalitatīvu aizdevumu internetā un reālā vidē piedāvājumu klāstu un veicinātu patērētāju tiesību aizsardzību. Vairāk par ātrajiem aizdevumiem internetā lasi šeit.