Aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi

By | 6 jūnijs, 2012

Mājsaimniecības finansiālais stāvoklis nereti ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas liecina par katra tās locekļa spēju plānot savu naudas plūsmu un veikt uzkrājumus. Retās, izņēmuma situācijas rodas nepieciešamība pēc kredīta, bet vēl retāk pēc kredīta ar negatīvu jeb sliktu kredītvēsturi. Kā izvairīties no kļūdām un pieņemt izdevīgāko lēmumu par to šajā rakstā.

Kas ir laba un slikta kredītvēsture?

Katra darbība, ko veicat ar finanšu līdzekļiem vai katrs darījums, kurā iesaistās kāda no kredītiestādēm rada kredītvēsturi. Katram cilvēkam, kas kaut reizi mūžā ir ņēmis jebkāda veida kredītu vai kavējis līgumsaistību izpildi (pēc 2000. gada) gandrīz 100% kredītvēsturē ir izdarīts negatīvs ieraksts. Saskaņā ar kredītreģistra (Creditreform) publiski sniegto informāciju tās datu bāzē ir fiksēta informācija par māksājuma kavējuma faktiem. Pārbaude šajā datu bāzē tiek veikta, izmantojot personas kodu.

Parasti par katru kavējumu tiek fiksēta šāda informācijas -(1) saistību summa, (2) kavēto saistību summa, (3) saistību nodošanas datums, (4) apmaksātās saistības, (5) saistību izpildes datums, (6) nozare, kurā saistības kavētas, (7) pēdējais informācijas atjaunošanas datums. Visiem uzņēmumiem, kas veic aizdevumu izsniegšanu ir pieeja šai un vēl citām privāto uzņēmumu uzturētām datu bāzēm, tādēļ pārliecināties par klienta maksātspēju ir iespējams gandrīz zibenīgi. Informācija par klientu kredītvēsturi datu bāzē tiek glabāta 10 gadus.

Kur var saņemt informāciju par savu kredītvēsturi?

Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju, kas sūdzas par sliktu pieredzi saistībā ar kredītiem, tā tāda ir veidojusies no sadarbības ar bankām (hipotekārais kredīts). Ja arī jūs piederat pie šīs kategorijas iedzīvotājiem un vēlaties uzzināt informāciju par sevi, vērsties Latvijas Bankas Kredītu reģistrā (Rīgā) vai tā filiālēs Liepājā un Daugavpilī. Informācija tiek izsniegta bez maksas, parasti vienas, bet ne ilgāk kā piecu darba dienu laikā. Šo datu bāzi izmanto arī ātro aizdevumu izsniedzēji, lai uzzinātu par potenciālo klientu līdzšinējām saistībām un naudas maksāšanas disciplīnu.

Kādēļ ir svarīgi uzturēt pozitīvu kredītvēsturi ?

Vēl desmit gadus atpakaļ bija iespējams aizņemties no vienas bankas, nemaksāt, palikt parādā un doties uz citu banku pēc vēl viena aizdevuma. Informācijas apmaiņas mehānismi bija lēni vai bieži nepastāvēja vispār un to izmantoja daudzi negodprātīgi klienti, taču šobrīd šāds scenārijs būtu ļoti maz ticams. Bankas izmanto gan Latvijas bankas kredītu reģistru, gan privāto kredītreģistru apkopoto informāciju, turklāt atšķirībā no fiziskām personām, bankas un kredītiestādes šo informāciju var saņemt tiešsaistes režīmā.

Nepieciešams aizdevums, bet ir negatīva kredītvēsture. Ko darīt?

Izlasot visu iepriekšminēto, katram kļūst skaidrs, ka kavēti maksājumi vai līgumsaistību izpilde nepaliek bez sekām un no tās būtu jācenšas maksimāli izvairīties, jo pat, ja visas saistības vēlāk tiks nokārtotas kredītprocentu likmes vai citi līguma nosacījumi vienalga būs stingrāki nekā gadījumos ar tīru kredītvēsturi. Katrs aizdevējs definē savus individuālos kritērijus un atkarībā no situācijas konkrētajā brīdī var pieņemt atšķirīgu lēmumu par kredīta izmaksu vai tās atteikumu.

Vienlaikus praksē pastāv vairāki uzņēmumi (BigBank), kas piedāvā aizdot naudu arī situācijās, kad iepriekš ir bijušas problēmas ar aizdevumu savlaicīgi atmaksu. Tomēr parasti papildus tiek prasīta ķīla, galvojums vai izziņas no Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras, kā arī izraksts no bankas par ienākumiem pēdējo 6 – 12 mēnešu laikā. Protams, jāņem vērā, ka pozitīva lēmuma gadījumā jums tiks izvirzītas stingrākas prasības, taču situācijaš, kad nauda ir ļoti nepieciešama tas nav svarīgākais faktors. Ja ir iespēja, tad vienmēr labāk ir neaizņemties un iztikt tikai ar saviem resursiem. Jūsu personīgā pieredze iespējams jau liecina, ka esat apguvuši šo mācību, tādēļ darbojoties apdomīgi un pieņemiet pārdomātu lēmumu.

Ja vēlaties salīdzināt visus aizdevumus, aplūkojiet kredītu salīdzinātāju. Tajā apkopota informācija par izdevīgākajiem piedāvājumiem, kuri varētu noderēt arī situācijā, ja kredītvēsture ir slikta.