Aizņēmums no fiziskas personas

By | 19 maijs, 2013

Naudas aizņēmums no fiziskas personas liekas vilinošs variants, kā iegūt papildus naudas līdzekļus. Tas tā arī ir, taču tikai situācijās, kad aizdevējs ir personīgi labi pazīstams, jo pretējā gadījumā kārotās palīdzības vietā varat iekulties pamatīgās nepatikšanās. Salīdzinoši vienkāršāk ir iegūstams aizņēmums internetā. Jau šobrīd vairāki uzņēmumi piedāvā aizdot naudu bez komisijas maksas (0%) uz laiku līdz 1 mēnesim (skat. portāla sākumlapu). Turpinājumā aplūkosim, kā aizņemties no privātas personas, kā arī plusus un mīnusu.

Kādēļ aizņēmums no fiziskas personas var būt bīstams ?

Izņemot gadījumus, kad aizņēmums tiek nemts no labi zināma cilvēka, pastāv samērā liels risks (1) neiegūt kāroto aizdevumu, (2) aizņemties uz nesamērīgi augstiem procentiem, (3) sapīties ar noziedzniekiem.

Samērā bieži dažādos sludinājumu portālos vai interneta komentāros ir atrodami piedāvājumi no “labvēļiem”, kas sola aizdod naudu uz izdevīgiem noteikumiem. Painteresējoties tuvāk izrādās, ka, lai saņemtu aizņēmumu ir jāiemaksā tikai neliela maksa (20 Ls – 50 Ls) kā komisijas maksa darījuma noformēšanai. Ja nauda tiek samaksāta, aizdevējs vienkārši pazūd. Otrs variants, ir līguma noslēgšana, kurā ir paredzēti tikai aizņēmēja pienākumi, bet par jebkuru pārkāpumu tiek aprēķināti nesamērīgi augsti procenti vai soda sankcijas. Samērā bieži tiek prasīta arī ķīla, kas līdzīgi kā kaķīša dzirnaviņās agri vai vēlu tiek izmanīta.

Trešais briesmu moments jau pat neprasa skaidrojumus, jo paredz aizņemšanos no kriminālām aprindām vai vienkārši noziedzniekiem. Sekas šādai darbībai parasti ir pat sliktākas nekā rāda filmās par reketieriem un nozīmē visas iedzīves zaudēšanu un labākajā gadījumā emigrāciju ārpus valsts.

Kā atrast reālu privātpersonu, kas gatava aizdot naudu ?

Nav noslēpums, ka daļa Latvijas iedzīvotāju ir uzkrājuši lielu turību un nezina, kur savus brīvos līdzekļus ieguldīt. Iespēja, ka nauda tiks aizdoda nepazīstamiem cilvēkiem, protams, pastāv, taču tā ir salīdzinoši neliela. Aizņēmums no fiziskas personas paredz augstu uzticēšanās līmeni no abām pusēm, jo risku uzņemas arī aizdevējs, kas nevar būt pārliecināts, ka savu naudu atgūs. Lai nodrošinātos pret iespējamām nepatikšanām parasti tiek prasīta ķīla, taču bagāti cilvēki reizēm ir gatavi palīdzēt tikai tādēļ, lai būtu izdarījuši kādu labu darbu. Kā atrast šādus cilvēkus ? Ideālā gadījumā draugu vai paziņu loks ir jāveido vēl pirms problēmas vai vajadzības ir parādījušās. Iepazīšanās ar tūlītēju prasību pēc palīdzības ir aizdomīga un izraisa atgrūšanas reakciju. Šī iemesla dēļ labākais risinājums ir pārdomāt visas savas līdzsinējās pazīšanās dzīves laikā un, iespējams, atradīsies kāds, kas ir ticis pie lielākas turības un ir saglabājis par jums labu priekšstatu. Otrs labākais variants ir situācijas, kad pazīstiet kādu, kas pazīst kādu, kas var palīdzēt. Izmantojiet šo risinājumu tikai, ja uzticaties pilnībā.

Kā noslēgt līgumu, kas ievēro aizņēmēja intereses ?

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, līgumam starp aizdevēju un aizņēmēju ir jābūt proporcionālam, iepriekš apstpriestam un jāievēro abu pušu intereses. Ideālā gadījumā pirms līguma noslēgšanas būtu to parādīt juristam, bet, ja nauda nav, izlasiet to vairākas reizes un iedodiet izlasīt arī vēl vismaz 3 cilvēkiem. Lasiet to kritiski un pārdomājiet, ko katrs no punktiem nozīmē. Kas notiktu, ja pienāktu aprakstītā situācija. Vai jūs varētu aizstāvēt savas intereses, vai arī vienkārši būtu spiesti maksāt lielu soda naudu.

Pašreizējos apstākļos aizņēmums no fiziskas personas šķiet aktuāls daudziem. Kredīti ar negatīvu kredītvēsturi vai aizņēmums bez darba vietas kļūst aizvien grūtāk pieejams, jo aizdēvēji kļūst aizvien piesardzīgāki. Šajos apstākļos daudziem palīgā var nākt naudas kredīta aizdevums pret auto ķīlu. Šis variants ļauj turpināt lietot savu auto un vienlaikus iegūt nepieciešamo naudu savu vajadzību vai mērķu piepildīšanai. Naudu iespējams saņemt aptuveni 1 darba dienas laikā un procentu likmes ir zemākas nekā daudzos gadījumos piedāvā patēriņa kredīti. Būtiski, ka šajā variantā viss notiek saskaņā ar LR likumdošanu, bez paļaušanās uz nezināmiem labvēļiem. Aizņēmums no fiziskas personas ir augsta riska darījums, ko iesakam veikt tikai galējas nepieciešamības gadījumā (no zināmiem cilvēkiem). Aizņemieties atbildīgi.