Ātrie aizdevumi

By | 8 maijs, 2012

Ātrie aizdevumi – nauda pavisam tuvu

Ātrie aizdevumi ir pieejami 20 minūšu laikā, taču pirms aizņemšanās ir nepieciešams salīdzināt un izvēlēties, kuri aizdevumi ir izdevīgākie. Tas ļauj ietaupīt līdz pat 300 Ls. Raksta turpinājumā aplūkosim, (1) kas ir ātrie aizdevumi, (2) kā saņemt ātros aizdevumus, kā arī pievērsīsimies (3) ar aizņemšanos saistītajiem riskiem. Izlasot rakstu, varēsiet par 100% paaugstināt izpratni par pakalpojuma specifiku un iespējams ietaupīsiet vairākus simtus latu.

1. Kas ir ātrie aizdevumi?

Ātrie aizdevumi jeb ātrie kredīti ir  finanšu pakalpojums, kas ļauj saņemt naudu 20 minūšu līdz pāris dienu laikā, taču par pilnvērtīgiem ātrajiem aizdevumiem var tikt uzskatīti tikai tie aizdevumi, kurus iespējams saņemt ne ilgāk kā pāris stundu laikā.

Ātrie aizdevumi paredzēti tikai kā īstermiņa risinājums ārkārtas gadījumos, līdzīgi kā taksometrs tiek izmantots tikai retu reizi, nevis katru dienu. Aizdevumus uz dažādiem noteikumiem var izsniegt gan fiziskas, gan juridiskas personas. Noteicošais faktors šajā gadījumā ir naudas izsniegšanas laiks, nevis procentu likmes, taču jāņem vērā, ka procentu likmju līmenis var svārstīties robežās no 0% līdz vairāk kā 1000% gadā.

1.1. Juridisko personu ātrie aizdevumi

Latvijā ātros aizdevumus izsniedz gan internetā, gan uzņēmumu filiālēs. Ātro kredītu internetā šobrīd piedāvā vairāki desmiti uzņēmumu, no kuriem daži izsniedz ātros aizdevumus jaunajiem klientiem bez komisijas maksas un procentiem. Tādējādi brīdī, kad nepieciešama nauda, iespējams aizņemties, piemēram, 200 Ls uz 2 nedēļām un saņemot algu atdot šos pašus 200 Ls, bez jebkādām papildus izmaksām. Jāņem vērā, ka vairums kreditoru piedāvā aizdevumu uz laiku līdz 30 dienām, bet par aizdevuma termiņa pagarināšanu tiek prasīta papildus maksa (10%- 30% no neatmaksātās summas).

Tradicionāli labākie piedāvājumi otrreizējiem ātrajiem aizdevumiem ir diviem uzņēmumiem – ViaSMS un SMSCredit. Tomēr, ja nauda nepieciešama atkārtoti būtu lietderīgi apsvērt iespējas vispirms izmantot visus bezmaksas piedāvājumus un pēc tam aizņemties pie viena un tā paša uzņēmuma atkārtoti. Abi iepriekšminētie uzņēmumi naudu izniedz maksimums 30 minūšu laikā pēc reģistrācijas pieteikuma saņemšanas, nedaudz ātrāk to piedāvā izdarīt tikai SohoCredit, kas arī piedāvā pirmo aizdevumu bez maksas, taču pāris minūtēm nebūtu jābūt noteicošajam faktoram, ja nepieciešama lielāka naudas summa.

Gadījumos, kad vajadzīgs lielāks ātrais aizdevums, BigBank piedāvā kredītu līdz pat 7000 Ls. Nauda tiek izsniegta 1 līdz 4 dienu laikā. Atkarībā no summas lieluma un klienta kredītvēstures var būt nepieciešams galvotājs vai ķīla. Ja visas “bezmaksas” aizņemšanās iespējas ir izsmeltas vai arī nepieciešama nedaudz lielāka summa nekā piedāvā ātro aizdevumu izsniedzēji, BigBank varētu būt laba izvēle. Turklāt, ja naudas izsniegšanas laiks nav noteicošais, tad BigBank piedāvājums ir 100% labāks, jo komisijas maksas ir krietni zemākas. (Plašāka informācija, BigBank mājas lapā.

Vēl šajā pašā kategorijā būtu vērts pieminēt arī lombardus, kas izsniedz naudu pret ķīlu. Atšķirībā no ātro kredītu uzņēmumiem, lombardi nepiedāvā iespēju aizņemties pirmajā reizē bez maksas, turklāt, lai saņemtu naudu vismaz uz laiku ir jāšķiras no iemīļotas preces. Procentu tradicionāli likmes ir nedaudz augstākas nekā ātrajiem aizdevumiem internetā.

1.2. Privātpersonu ātrie aizdevumi

Tradicionāli zemākās procentu likmes un elastīgāko naudas atdošanas termiņu spēj piedāvāt draugi, radi un paziņas (O% komisijas maksa), taču pastāv risks naudas neatdošanas gadījumā nopietni iedragāt savstarpējās attiecības. Tādēļ pirms jebkādas aizņemšans vienmēr ir  jānorunā noteikumi un termiņš uz kuru nauda tiek aizdota, savukārt aizdevējam ir jābūt gatavam, ka nauda varētu netikt atdota savlaicīgi. Ja jūs esat potenciālais aizdevējs, tad aizdodiet tikai tad, ja esiet gatavi naudu atpakaļ vairs nesaņemt, taču esiet pārliecināti, ka jums tuvajam cilvēkam nauda tiešām ir nepieciešama.

Krietni augstākās likmes ātrajiem aizdevumiem pieprasa privātpersonas, kas aizdod nepazīstamiem cilvēkiem, turklāt arī kredīta atdošanas termiņi un soda sankcijas mēdz būt ļoti drastiskas. Ja plānojat aizņemties, ņemiet vērā, ka pastāv risks “sapīties” ar cilvēkiem, kuri gatavi pielietot arī vardarbību, lai savu naudu un procentu maksājumus atgūtu pilnā apmērā. Šī iemesla dēļ aizņemšanās no nepazīstamām privātpersonām būtu jāizvērtē ļoti nopietni un jāveic tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā, kad citi varianti nav pieejami. Privātpersonu piedāvātos ātros aizdevumus var atrast sludinājumu un sociālajos portālos.

2. Kā saņemt ātros aizdevumus?

Pirms ātro aizdevumu izvēles vienmēr ir vērts salīdzināt un izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu. Salīdzinot aizdevumus, svarīgi ņemt vērā šādus faktorus (prioritārā secībā) – (1) pirmais aizdevums bez maksas, (2) kredīta pagarināšanas likme, (3) soda sankcijas, (4) komisijas maksa atkārtotiem aizdevumiem. Svarīgākā informācija ir apkopota aizdevumu salīdzinātājā, savukārt ar detaļām būs iespējams iepazīties pirms līguma elektroniskas apstiprināšanas. Ja kaut kas nepatīk vienmēr varat aizvērt pārlūkprogrammu pirms apstipriniet darījumu.

Pēc tam, kad izvēlēts izdevīgākais piedāvājums, procedūra visos gadījumos ir ļoti līdzīga – (1) jāreģistrējas kreditora mājas lapā, (2) pēc pāris minūtēm telefonā saņemsiet sms ar unikālu kodu, (3) piesakiet vēlamo ātro aizdevumu summu (jaunizveidotajā klienta profilā, ar sms vai piezvanot), (4) pozitīva lēmuma gadījumā vēlākais stundas laikā nauda būs jūsu kontā.

Galvenie kritēriji, ko izvērē kreditors ir (1) ienākumu apjoms, (2) kredītsaistības un kredītvēsture, (3) vai jums jau nav aktīvs kredīts konkrētajā uzņēmumā.  Saprotams, ka visvieglāka ātros aizdevumus iespējams saņemt, ja ir augsti ienākumi, tīra kredītvēsture un nav kredītsaistības, taču vairumā gadījumu nauda tiek izsniegta visiem, kas atbilst miminālajiem kritērijiem un uzņēmuma darbiniekiem rada pārliecību, ka viņi savu naudu atgūs.

3. Ātro aizdevumu riski

Izvēloties ātros aizdevumus galvenais risks ir nespēja atmaksāt tos savlaicīgi, jo tad tie auvairāku iemeslu dēļ vairs nebūt nav tik izdevīgi: (1) kredīta pagarināšanas likme svārstās no 10% – 45% mēnesī, (2) soda sankcijas var pārsniegt 1% dienā. Līdz ar likumdošanas izmaiņām soda sankciju kopējais apmērs nedrīkst pārsniegt 100% no kredīta summas, taču papildus vēl ir jārēķina izdevumi, ko rada parādu piedziņas uzņēmumu pakalpojumi.

Iepriekšminēto iemeslu dēļ, oirms aizņemšanās vienmēr ir lietderīgi izvērtēt, vai nauda tiešām ir nepieciešama, vai varēsiet aizdevumu atmaksāt savlaicīgi. Ja atbilde uz abiem jautājumiem ir “Jā” un nauda ir vajadzīga, tad ātrie aizdevumi ir laba izvēle. Ja rodas šauba par spēju atmaksāt savlaicīgi un/vai nauda nav nepieciešama tajā pašā dienā, izvērtējiet banku piedāvājumus (BigBank), procentu likmes un soda sankcijas ir daudz maigākas nekā ātrajiem kredītiem. Absolūti visos gadījumos izlasiet līgumu līdz beigām. Nezināšana neatbrīvo no atbildības. Rīkojoties apzināti.