Ātrie kredīti Latvijā 2012

By | 4 aprīlis, 2013

Saskaņā ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centra veikto analīzi 2012. gadā Latvijā tikai izsniegti ievērojami vairāk patēriņa kredīti nekā iepriekšējos gados. Lauvas tiesu no patēriņa kredītiem veidoja ātrie kredīti un sms kredīti, t.i. ātrie aizņēmumi, kas ļauj iegūt papildus naudu 10 – 20 minūšu laikā.

Kopumā nebanku kredītu apgrozījums 2012. gadā veidoja 144 miljonus, tātad varam pieņemt, ka 1,4 miljoni cilvēku katrs paņēma kredītu 100 ls apmērā. Praksē tas nozīmētu, ka ātrais kredīts ir ticis izmantots jebkurā mājsaimniecībā, neņemot vērā bērnus un jauniešus līdz 18 gadu vecumam. Patiesība gan ir nedaudz savādāka. Patēriņa kredīti ietver ne tikai ātros kredītus un sms kredītus, bet arī tādus pakalpojumus kā auto lizings un kredīts pret kustamas lietas ķīlu vai kredīts pret nekustamas lietas ķīlu. Paralēli joprojām ir pieejami ātrie kredīti līdz 1000 Ls vai pat līdz 1500 Ls. Nedrīkstam arī aizmirst, ka daļa kredītņēmēju šo pakalpojumu ir izmantojuši vairāk nekā vienu reizi.

Atmetot visus šos papildus faktorus, aizspriedumus un prātojumus, tomēr varam nonākt pie secinājuma, ka ātros kredītus 2012. gadā izmantoja vismaz 300`000 – 500`000 Latvijas iedzīvotāju. Šis skaitlis liekas grandiozi liels, taču tajā pašā laikā ātrie patēriņa kredīti veido mazāk par 10% no kopējā kredītu tirgus Latvijā. Daudz lielāku apgrozījumu veido Latvijā reģistrēto komercbanku izsniegtie naudas aizdevumu, taču vienlaikus arī ir skaidrs, ka bankas neķēpājas ar 100 ls kredītiem, bet uzreiz aizdod vismaz pāris tūkstošus latu.

Šajā kontekstā ir pat interesanti, ka diskusijā par ātro kredītu ierobežosanu komercbankas norāda uz ātro kredītu nesaprātīgo aizdošanu. Tas ir pat jautri, ja atceramies, ka tieši komercbankas, to vēlme nopelnīt un valdības nejēdzīgā rīcība noveda pie hipotekāro kredītu krīzes, kā rezultātā no Latvijas aizbrauca vairāk cilvēki nekā pēc Otrā Pasaules kara. No otras puses, gan tirgus dalībnieki, gan patērētāji viennozīmīgi iegūs no tā, ka aizņemšanās process kļūs drošāks un klienti varēs aizņemties vairākas reizes. Šobrīd kredītņēmēji, kas nespēj nokārtot savas parādsaistības tiek nodoti parādu piedzinējiem un paralēli arī sabojā savu kredītvēsturi. Ja tas notiek, tad aizņemties atkārtoti pie tā paša kreditora vai pat jebkurā citā kredītiestādē kļūst ārkārtīgi problemātiski. Ja vajadzīgs ātrais kredīts, ielūkojieties atrsaizdevums.lv sākumlapā.