Kas ir auto kredīts un kā aizņemties pret auto ķīlu ?

By | 5 jūnijs, 2014

Automašīna nav dzīves jēga, taču tās iegāde var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti. Vairs nav stundām ilgi jāplāno maršruts, kā tikt no punkta a uz punktu b. Nav jāmeklē autobusu vai vilcienu saraksts. Atliek tikai iesēsties savā automobili un doties ceļā. Diemžēl patreizējā Latvijas ekonomiskā situācija ne visiem iedzīvotājiem ļauj piepildīt šo sapni. Vairumā gadījumu Latvijas iedzīvotāji iegādājas lietotus auto, kuru vecums bieži pārsniedz 10 vai pat 15 gadus.

Auto kredīts jeb auto līzings šajā aspektā ļauj arī vienkāršajiem ļaudīm tikt pie sava kārotā spēkrata daudz ātrāk nekā tas būtu iespējams bez aizņemšanās. Sakrāt 1500, 3000 vai pat 5000 eiro nav viegli. Lielākajai daļai tas prasa vismaz 1 – 2 gadus, katru mēnesi atlicinot nelielu naudas summu. Kad tas izdarīts, atliek doties uz autoplaci, līdzi ņemot zinošu speciālistu, lai neiegrābtos, samaksāt naudu, doties uz CSDD un pēc pavisam neilga brīža kārotais auto jau ir rokās.

Ja pacietība nav tik ilga un ir skaidri zināms, ka ienākumi tuvākajos gados būs stabili, tiek izvēlēts auto kredīts. Šis pakalpojums paredz, ka aizdevējs piešķir aizņēmējam noteiktu naudas summu automašīnas iegādei. Tas ļauj tikt pie sava auto tūlīt pat, taču jārēķinās, ka izmaksu ziņā šāds variants ir krietni dārgāks, jo būs jāmaksā komisijas maksa un kredīta procenti par finanšu līdzekļu aizņemšanos. Procenti ir pietiekami augsti, lai vairums no šādas ieceres atteiktos un iegādātos kādu vecāka gadagājuma automašīnu par 500 – 800 eiro. Iespējams, ka tas mūsu apstākļos arī ir pats prātīgākais variants.

Ko darīt, ja vajag naudu bez bankas starpniecības ? Kā aizņemties pret auto ?

Pēdējos 2 gadus Latvijā ir parādījies salīdzinoši jauns pakalpojums – kredīts pret auto ķīlu. Izmantojot finanšu starpniekus (nebanku kreditorus) auto īpašnieki var aizņemties līdz pat 90% no automašīnas novērtējuma vērtības 1 dienas laikā. Lai arī piedāvātā summa parasti nepārsniedz 1/2 vai pat 1/3 no auto vērtības, tomēr aizvien vairāk cilvēki to izmanto, lai iegūtu papildus līdzekļus bez bankas starpniecības. Protams, ātrais naudas aizdevums pret auto ķīlu paredz arī zināmus ierobežojumus automašīnai un spēkrata īpašniekam. Pirmkārt, automašīna nevar būt vecāka par 20 gadiem (kredīta atmaksas pēdējā dienā), otrkārt tai ir jābūt tiesīgai piedalīties ceļu satiksmē un, treškārt, auto īpašniekam ir reāli jāizvērtē sava maksātspēja un finansiālās iespējas.

Aizņemoties pret automašīnu, parāda atmaksa tiek garantēta ar auto ķīlu. Praksē tas nozīme, ka parādnieks, kurš nespēj pildīt savas parādsaistības zaudēs savu automobili. Aizdevējs to realizē par tirgus vērtību, bet situācijās, kad realizācijas vērtība ir mazāka nekā ķīlas vērtība, aizņēmējs vēl paliek parāda. Perspektīva, protams, nav iepriecinoša, līdz ar to nav nekāds brīnums, ka vairums autovadītāju un auto īpašnieku reizēs, kad steidzami vajag naudu izvēlas ātros aizdevumus nevis aizņēmumu pret automašīnas ķīlu internetā.