Kur aizņemties naudu?

By | 11 jūlijs, 2012

Kur Latvijā iespējams aizņemties naudu visizdevīgāk?

Šobrīd Latvijā var saņemt kredītu vairākos veidos – (1) kredīts no privātpersonām, (2) ātrie kredīti, (3) banku aizdevumi, (4) lombards, turpinājumā aplūkosim visas šīs iespējas detalizētāk un izvērtēsim, kur aizņemties naudu izdevīgāk, kā arī katra no variantiem plusus un mīnusus.

Kredīts no privātpersonām

Latvijā tāpat kā visās pārējās pasaules valstī naudu visizdevīgāk ir aizņemties no draugiem vai radiem. Šādam aizdevumam procentu likme būs nulle procenti, naudas atmaksas termiņš būs ļoti elastīgs un, ja gadīsies kavēšanās visu būs iespējams sarunāt, pie nosacījuma, ka jums ir labas personiskās attiecības ar aizdevēju. Tiesa, nevajadzētu izmantot jums doto uzticēšanos ļaunprātīgi. Tautas paruna vēsta – “Ja vēlies pazaudēt draugu, aizdod naudu” un daudzi cilvēki tam piekrīt, jo ir izbaudījuši to uz savas ādas. Ja jūs piederat pie tiem cilvēkiem, kas grasās aizņemties no tuva cilvēka, tad esiet apzinīgi, labas attiecības ir daudz svarīgākas par naudu, turklāt pat, ja visu kalkulējat tikai pēc finansiālā labuma, tad ziniet, ka  vidējā termiņā un ilgtermiņā arī materiāli daudz izdevīgāk ir uzturēt labas attiecības ar tuviem cilvēkiem. Otra alternatīva būtu aizņemties no nepazīstamām privātpersonām, tomēr jārēķinās, ka šādā gadījumā būs jāmaksā komisijas maksa vai procenti, turklāt pastāv liela varbūtība, ka tie būs augstāki nekā oficiālu uzņēmumu piedāvātie. Vienlaikus arī naudas piedzīšanas metodes strīdus gadījumos varētu būt samērā brutālas vai pat kriminālas, jo šī tipa darījumi Latvijā ir maz izplatīti un vāji regulēti. Pluss šai iespējai ir elastīgāki aizņemšanās kritēriji, taču mīnusi ir pārāk daudzi, lai aizņemtos naudu no nepazīstamiem cilvēkiem.

Ātrie kredīti

Ātrie kredīti Latvijā ienāca pirms aptuveni 5 – 6 gadiem un ir šeit uz palikšanu. Ja apsverat, kur aizņemties naudu, tad ātrie kredīti internetā varētu būt viena no potenciāli izdevīgākajām alternatīvām, ja spējat turēd doto vārdu. Šobrīd vairāki uzņēmumi piedāvā saņemt pirmo kredītu bez komisijas maksas un bez procentiem. Nav nepieciešams arī galvotājs, ķīla vai izziņa no darba vietas. Piemēram, aizņemoties 165 Ls uz 30 dienām (maks. termiņš), klientam noteiktajā termiņā ir jāatmaksā tie paši 165 Ls. Maksimālā summa, ko iespējams aizņemties bez maksas ir 200 Ls un tā ir pietiekami neliela summa, lai daudzi spētu to atmaksāt no nākamās algas.  Nauda kontā tiek ieskaitīta aptuveni 20 – 60 minūtes pēc reģistrēšanās kreditora mājas lapā. Ja gadās situācija, kad nepieciešams pagarināt atmaksas termiņu, tad pastāv iespēja pagarināt līgumu, taču tas ir maksas pakalpojums (no 12,5% – 30% mēnesī). Ja izvēlaties šo risinājumu, tad nekādā gadījumā nemēģiniet izmantot vairākus kredītus vienlaicīgi (izņēmums – saņemiet vairākus tūkstošus latu mēnesī un spējat segt saistības bez problēmām).

Pasaulē šī tipa kredītus pazīst kā aizdevumus līdz algai un atsevišķās valstīs vai pavalstīs (ASV) tie ir pat aizliegti. Galvenais iemesls – klients neapdomīgi aizņemoties lielāku summu nekā spēj atmaksāt no nākamās algas var nonākt parādu verdzībā, t.i. katru mēnesi maksā tikai komisijas maksu par kredīta pagarināšanu un kredīta izmantošanu, taču nespēj nomaksāt kredīta pamatsummu. Piemēram, aizņemoties 500 Ls uz 1 gadu no ātrā kreditētāja klientam katru mēnesī procentu maksājumos ir jāpārskaita uz aizdevēja kontu aptuveni 100 – 250 lati. Tas ir ārkārtīgi daudz un tikai retais cilvēks Latvijā spētu to izdarīt. Šī iemesla dēļ ātrie kredīti ir izdevīgs risinājums tikai tādā gadījumā, ja izvēlaties pirmo kredītu bez maksas un atmaksājat naudu līgumā noteiktajā termiņā (bez procentiem).

Banku aizdevumi

Bankas darbojoties jau gadsimtiem ilgi ir izstrādājušas dažādus noteikumus, kas ļauj tām apzināt potenciālos riskus, aizdot naudu privātpersonām un uzņēmumiem un pelnīt ar šo arodu ievērojamas naudas summas. Atšķirībā no privātpersonām un ātrajiem kredītiem, banku aizdevumi kā finanšu starpniecības joma juridiski ir krietni stingrāk regulēta, taču pašreizējā globālā ekonomiskā krīze apliecina, ka tas nav bijis pietiekams un bankas ir lielu pārmaiņu priekšā.

Privātpersonām, tas pagaidām nozīmē augstākas procentu likmes un stingrākus kritērijus naudas izsniegšanai. Ja domājat, kur aizņemties naudu, tad bankas kredīts var būt izdevīgs risinājums tajos gadījumos, kad līdz naudas saņemšanai esat gatavi gaidīti vairākas dienas vai nedēļas un esat pietiekami labi situēts un ar tīru kredītvēsturi. Šobrīd Latvijā darbojas 23 komercbankas, no kurām lielākā daļa apkalpo privātpersonas, bet daļa koncentrējas tikai uz uzņēmumu un citu banku finansēšanu.

Ja nepieciešama neliela naudas summa, tad viena no labākajām opcijām varētu būt kredītkarte (maks. likme ap 26% gadā, kredīta limits vidēji trīs algu apmērā). Kredītkarte ļauj izņemt naudu tieši tik cik nepieciešams, jebkurā diennakts laikā un atmaksāt aizdevumu, izmantojot internetbanku vai naudas iemaksas automātā.

Otra alternatīva varētu būt patēriņa kredīts (500 – 5000 lati, likme 12% – 25% gadā), ko iespējams saņemt konkrēta lielāka apmēra pirkuma vai mērķa īstenošanai. Nauda jāatmaksā pusgada līdz piecu gadu laikā. Lai to saņemtu ir jābūt regulāriem ienākumiem un pozitīvai kredītvēsturei, taču variet būt arī citas bankas klients. Bankas piedāvā arī hipotekāros kredītus cilvēkiem, kas vēlas iegādāties nekustamo īpašumu savām vai uzņēmuma vajadzībām. Šajā scenārijā procentu likmes ir sākot no 5% gadā un aizdevuma termiņš var sasniegt pat 40 gadus.

Lombards

Pat tie iedzīvotāji, kuri neko daudz nav dzirdējuši par citām iespējām, kur aizņemties naudu zin lombardu. Lombards ir viena no tām nedaudzajām vietām, kur naudu iespējams saņemt ļoti ātri (5 minūtes) apmaiņā pret kādu vērtīgu priekšmetu (elektrotehnika, mobilais telefons, dārglietas). Standartā lombardi izsniedz kredītu aptuveni 1/4 līdz 1/3 vērtībā no atnestās preces vērtības. Procentu likme sākas no 10% mēnesī. Pamatojums – prece pat, ja tā ir jauna var būt zagta un pastāv iespēja, ka policija to vienkārši konfiscēs, turklāt, ja klients preci neatpērk, lombardam tā būs jāpārdod un klienti šādā situācijā nav gatavi maksāt vairāk par pusi no preces oriģinālās vērtības. Pieredze liecina, ka visbiežāk lombardus apmeklē jaunieši (pārdod telefonus, lai būtu nauda tusiņiem), narkomāni un pensionāri, kas ieķīla gredzenus vai pulksteņus, lai iztiktu līdz nākamajai pensijai. Tā kā ieķīlātā prece pensionāriem ir sirdij ļoti tuva viņi ilgstoši maksā komisijas maksu (pamatsumma atdot nevar), līdz gala beigās aizņemas no radiniekiem vai vienkārši pārstāj maksāt un zaudē ieķīlāto priekšmetu.

Rakstā aplūkojām vairākas alternatīvas jautājumam, kur aizņemties naudu, taču viennozīmīga atbilde netika sniegta. Atkarībā no klienta maksātspējas, kredītvēstures, nepieciešamā finansējuma daudzuma un steidzamības par labāko var tikt atzīts katrs no risinājumiem. Izvēle ir jūsu rokās, esiet apdomīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt.