Studējošā kredīts 2013

By | 13 novembris, 2012

Studējošā kredīts 2013. gadā ir pieejams ikvienam pilna laika dienas nodaļas studentam. Praksē aizdevums tiek izsmaksāts 10 mēnešus gadā, izņemot jūliju un augustu. Maksimālais studējošo kredīta apmērs ir 120 lati. Svarīgi ņemt vērā, ka kredīta saņemšanai ir nepieciešams galvotājs. Ja nauda vajadzīga tūlīt, ieskaties atrsaizdevums.lv sākumlapā un uzzini, kurš bezprocentu kredīts šobrīd ir izdevīgākais vai izlasi, kā iegūstams kredīts bez ķīlas.

Saskaņā ar LR likumdošanu studējošā kredīts ir pieejams gan latos, gan eiro un par tā izmantošanu ir jāmaksā neliela procentu maksa. Izvēloties studējošā kredītu eiro, gada procentu likme nepārsniegs 5%, savukārt kredītam latos procentu likme būs atkarīga no starpbanku maksājumu kursa (RIGIBOR) likmes. Komisijas maksa par kredīta izmantošanu ir jāmaksā katru mēnesi un tā tiek automātiski atvilkta no kredītņēmēja konta.

Kā pieejams studējoša kredīts?

Pēc tam, kad esi kļuvis par pilna laika dienas nodaļas studentu Tu vari pretendēt uz studējošā kredīta saņemšanu. Neskatoties uz valsts galvojumu, joprojām lielākajai daļai studentu (izņēmums – bāreņi un bez vecāku apgādības palikuši jaunieši līdz 24 gadu vecumam) ir  nepieciešams galvotājs. Lai iegūtu studējošā kredītu, Tev būs jāveic trīs vienkāršas darbības:

  • jāpiesakās kredītam savas augstskolas kredītu piešķiršanas komisijā, aizpildot pieteikumu (atsevišķās augstskolās pieteikumu var aizpildīt elektroniski);
  • jāsaņem apstiprinājums no augstskolas, ka kredīta pieprasījums ir apstiprināts (gala lēmumu pieņem Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju un zinātnes administrācija);
  • pozitīva lēmuma gadījumā jādodas uz banku parakstīt līgumu (līdzi jāņem pase, galvotājs un 3 Ls (kredīta noformēšanas nodeva)).

Var prognozēt, ka līdzīgi kā iepriekšējā gadā, arī 2013. gadā tiesībās izmaksāt studējošā kredītu iegūs SEB banka, kas sevi pozicionē kā studentu banku.

Piesakoties kredītam, ir vērts pievērst uzmanību līguma nosacījumiem (kredīta summa, atmakas termiņš, maksājuma grafiks, strīdu izskatīšanas kārtība, kredīta pirmstermiņa atmaksa un līgumsods).

Kādas ir prasības studējošā kredīta galvotājam?

Galvotājs var būt jebkurš Latvijas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā līdz 65 gadiem, kura ikmēneā ienākumi ir vismaz minimālās mēnešalgas (šobrīd 200 Ls) apmērā. Bērnu vecāki var galvot par vairākiem bērniem un minimālā ienākumu prasība joprojām būs 1 minimālā mēnešalga. Savukārt visiem pārējiem, kas vēlas galvot par vairākiem cilvēkiem ir jābūt ienākumiem, kas lielāki par minimālā alga x kredītu skaits. Paralēli, izvērtējot galvotāja maksātspēju, tiek ņemtas vērā viņa kredītsaistības. Aizdevēja prasība ir nodrošināt, lai galvotāja kredītu maksājumu nebūtu lielāki par 40% no galvotāja ienākumiem. Papildus tam, aizdevējs ļauj  nodrošināt studējošā kredītu ar nekustamo īpašumu (zeme, dzīvoklis vai māja).

Kā notiek kredīta atmaksa?

Studējošā kredīts ir jāsāk atmaksāt 1 gadu pēc studiju beigšanas vai 3 mēnešus pēc studiju pamešanas. Ja izlemsi turpināt studijas augstākā mācību programmā, kredīta atmaksa būs jāsāk 1 gadu pēc studiju beigšanas.

Laiks, kurā jāveic kredīta atmaksa ir atkarīgs no studējošā kredīta summas. Aizdevums, kas nepārsniedz 1000 Ls ir jāatmaksā 5 gadu laikā, bet lielāks kredīts ir jāatlīdzina 10 gadu laikā.

Ja Tev  vai partnerim studiju laikā vai kredīta atmaksas periodā pēc studiju beigšanas piedzims bērns, valsts dzēsīs 30% no atlikušā kredīta apmēra par katru bērnu. Ja aizdevumu ir ņēmuši abi vecāki, attiecīgā summa tiek dzēsta vienam no vecākiem. Iespējams, ka tas var likties šobrīd nebūtiski, taču pēc 5 – 10 gadiem, šis var būt viens no vienkāršākajiem veidiem, kā ievērojami samazināt kredīta apmēru.

Atbildīga aizņemšanās

Studējošā kredīts ļauj atvieglot studiju gaitas, taču aizdevums jebkurā gadījumā būs jāatmaksā. Kavējot kredīta atmaksu ilgāk par 6 mēnešiem, banka var pieprasīt atmaksāt uzreiz visu summu, procentus un līgumsodu. Saistību nepildīšanas gadījumā banka var vērsties pret kredīta galvotāju, bet galējā gadījumā arī pie parādu piedzinējiem. Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt.

Papildus informāciju par studējošā kredīta iegūšanas iespējām vari iegūt Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju un zinātnes administrācijā vai savas augstskolas kredītu piešķiršanas komisijā.