Apgrūtinās patēriņa kredīta bez darba vietas iegūšanu

By | 27 oktobris, 2012

Tuvāko mēnešu laikā tiks apstiprināti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas apgrūtinās kredīta bez darba vietas jeb bez pastāvīgiem ienākumiem un patēriņa kredīta 100% apmērā no preces vērtības iegūšanas iespējas.

Ko izmaiņas patēriņa kredītu izsniegšanā nozīmē cilvēkiem?

Saskaņā ar 2012. gada 25. oktobra Valsts sekretāru sanāksmē izskatītajiem grozījumiem likumdošanā turpmāk patēriņa kreditēšanas uzņēmumiem būs “(1) aizliegts izsniegt kredītu vai (2) būtiski palielināt kredīta summu, ja patērētājam nav pastāvīgu un pietiekamu ienākumu“. Formāli likumdošanas mērķis ir aizsargāt sociāli mazaizsargātus cilvēkus no nepārdomātas aizņemšanās, taču praksē tas summēsies kā:

  • lombardu apgrozījuma palielināšanas – nesaņemot kredītu cilvēki atgirezīsies pie mantu ieķīlāšanas;
  • pieaugs aizņemšanās no tuviniekiem un paziņām – atkal dzirdēsim no kolēģiem vai paziņām lūgumus aizdod 10 Ls līdz algai;
  • var palielināties noziedzība – paliekot bez iztikas līdzekļiem daļa cilvēku tiks nostādīti bezizejas situācijā un būs spiesti pārkāpt likumu;
  • palielināsies aizbraukušo no Latvijas skaits – atsevišķos gadījumos pāris simti latu var izšķirt to, vai cilvēks paliek Latvijā vai dodas prom. Nespējot iegūt aizdevumu uz pāris nedēļām, tas var kalpot kā pēdējais piliens, lai dotos prom.

Vienīgā iedzīvotāju grupa, ko šīs izmaiņas aizsargās būs jaunieši vecumā no 18 līdz 25 gadiem. Tieši jaunieši bez darba vietas ir tā sabiedrības daļa, kas aizņemas visnepārdomātāk. Vajag naudu, jāņem ātrais kredīts, taču bez pastāvīgiem ienākumiem kredītu atmaksāt nav iespējams un atliek prasīt naudu vecākiem vai tuviniekiem. Ja tas netiek darīts, jaunieši iekļūst parādos un sabojā savu kredītvēsturi uz ilgu laiku un būtiski apgrūtina savas iespējas nākotnē paņemt kredītu auto vai mājokļa iegādei. Ja jums ir vajadzīgs kredīts bez darba vietas, izlasiet šo rakstu.

[box type=”info”] Likuma izmaiņām stājoties spēkā (vēl nav noticis) cilvēki bez pastāvīgiem ienākumiem, kas iegūs ātros kredītus vai patēriņa kredītus būs tiesīgi maksāt tikai likumiskos procentus, t.i. 6% gadā. Var pieļaut, ka, lai pierādītu aizdevēja paviršību varētu nākties sazināties ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centru, kas aizstāv patērētājus sarunās ar uzņēmējiem. [/box]

Otrs būtiskākais jaunums, ko radīs izmaiņas likumdošanā būs ierobežojumi patēriņa kredītu izsniegšanā preču iegādei. Turpmāk kredīts preču iegādei nedrīkstēs pārsniegt 90% no attiecīgās preces vērtības. Tas nozīmē, ka turpmāk no tv, preses un interneta izzudīs reklāmas, kas sola aizdot 100% no preces vai pakalpojuma vērtības. No vienas puses, tas ir vērtējams pozitīvi, jo tādējādi tiks izslēgta iespēja, ka cilvēki aizņemas, lai iegādātos platekrāna televizoru vai automašīnu, lai arī patiesībā to nemaz nespēj atļauties. Spēja un iespējas sakrāt vismaz 10% no preces vērtības liecina, ka pircējs ir un būs spējīgs veikt ikmēneša maksājumus arī nākotnē.