Ātrais kredīts bez ķīlas internetā

By | 19 jūlijs, 2012

Naudas aizdošana vienmēr ir saistīta ar risku, ka tā netiks atdota, tādēļ vairumā gadījumu tiek prasīta ķīla kā kreditora interešu nodrošinājums. Kredīts bez ķīlas šādā aspektā raugoties ir novirze no tradicionālās prakses, jo nauda tiek izsniegta, balstoties uz ziņām par klienta kredītvēsturi un regulāriem ienākumiem (alga). Galvenais ieguvējs šajā scenārijā ir klients,  kam tiek dota iespēja saņemt kredītu internetā ātri, vienkārši un izdevīgi. Savukārt liela mēroga naudas aizdevumi joprojām tiek izsniegti tikai pret ķīlu, bet to nekontrolēta ņemšana var atstāt negatīvu ietekmi uz  tautsaimniecību kopumā. Raksta turpinājumā aplūkosim: (1) kas ir kredīts bez ķīlas, (2) kredīta saņemšanas nosacījumi, (3) bez ķīlas kredītu īpatnības un nobeigumā pievērsīsimies (4) kredītu riskiem un aplūkosim iespējas pret tiem aizsargāties.

1. Kas ir kredīts bez ķīlas?

Ātrais kredīts jeb kredīts bez ķīlas ir aizdevumu veids, kas ļauj fiziskām personām saņemt nelielu finansiālu palīdzību, parasti ne vairāk kā pāris simtus latu, bez nodrošinājuma, galvotāja vai sarežģītām birokrātiskām procedūrām. Tādējādi naudu ir iespējams saņemt ļoti ātri, Latvijas gadījumā nauda klienta kontā tiek ieskaitīta aptuveni 20 minūtes pēc reģistrēšanās kreditora. Šī tipa kredīts ir krasā kontrastā ar kredītu pret ķīlu, kas ļauj saņemt naudu līdz pat vairāku tūkstošu latu apmērā uz laiku līdz 10 gadiem.

Uzreiz jāatzīmē, ka ātrajam kredītam ir samērā augstas procentu likmes (no 10% mēnesī) un situācijā, ja nepieciešams pagarināt līguma darbības termiņu, par to ir jāmaksā papildus. Šī iemesla dēļ ātrie kredīti ir piemēroti tikai īpašos gadījumos, ārkārtas situāciju risināšanai. No otras puses, kredītu internetā jaunajiem klientiem iespējams saņemt bez komisijas maksas (0% mēnesī). Šādu iespēju Latvijā piedāvā vairāki uzņēmumi un to aizdošanas noteikumi ir nedaudz atšķirīgi. Ja nopietni apsveriet iespēju, aizņemties salīdziniet visus piedāvājumus, tādējādi varēsiet ietaupīt vairākus desmitus vai pat simtus latu. Nauda tiek izsniegta uz laiku līdz 30 dienām, un, ja atmaksāsiet kredītu norunātajā termiņā, būs jāatdod tikai tik, cik aizņēmāties un ne santīms vairāk.

2. Kredīta saņemšanas nosacījumi

Ātrais kredīts bez ķīlas ir pieejams jebkuram Latvijas iedzīvotājam, kurš ir sasniedzis pilngadību (18 gadi) un nav vecāks par 67 gadiem. Lai to paveiktu, jums ir jābūt kontam kādā no Latvijas komercbankām (t.sk. pieslēgtai internetbankai), kā arī mobilā telefona pieslēgumam. Internetbanka būs jāizmanto, lai reģistrējoties pie izvēlētā kreditora pārskaitītu 1 santīmu (reģistrācijas maksa) uz uzņēmuma kontu. Tas ļaus uzņēmumam verificēt jūsu personību un pārbaudīt kredītvēsturi, kā arī vienlaikus jūs būsiet iesnieguši savu konta numuru, uz kuru vēlāk tiks pārskaitīta nauda. Savukārt uz mobilo telefonu jūs saņemsiet īsziņu ar unikālu lietotāja kodu, kas būs jānorāda piesakoties  naudas kredītam pirmajā reizē (reti) vai, ja vēlēsieties saņemt atkārtotu sms kredītu. Ņemiet vērā, ka reģistrācijas procesā jums būs jāsniedz personīga informācija par sevi, t.sk. vārds, uzvārds, personas kods, ienākumu apjoms, dzīvesvietas adrese u.t.t.

Kredīts var tikt atteikts, ja jums ir slikta kredītvēsture, t.i. nav nokārtotas iepriekšējās kredītsaistības vai līgumsaistības. Izvērtēšanas procesā tiks ņemts vērā pārkāpuma smagums, tas, cik ilgs laiks pagāja līdz parādsaistību nokārtošanai un citi faktori. Svarīgs priekšnosacījums kredīta saņemšanai bez ķīlas ir regulāri, pierādāmi ienākumi. Naudas plūsmai ir jāatspoguļojas jūsu bankas konta izrakstā.

Parasti aizdevums kontā tiek ieskaitīts aptuveni 10 – 20 minūtes pēc klienta reģistrēšanās kreditorā mājas lapā, taču vienmēr pastāv izņēmumi. Aizdevēji neuzņemas atbildību par elektronisko sakaru traucējumiem vai citiem nepārvaramiem šķēršļiem, kas var radīt aizkavēšanos naudas pārskaitīšanā. Papildus tam jāņem vērā, ka atsevišķos gadījumos naudas pārvedumi starp bankām var pagarināt brīdi līdz naudas saņemšanai, taču tas notiek reti. Lielajiem uzņēmumiem, kas ieguldījuši milzīgus līdzekļus finanšu produkta reklāmā ir konti visās lielākajās Latvijas bankās un pārskaitījumi notiek zibenīgi.

3. Kredīta bez ķīlas īpatnības

Iepriekš jau norādījām, ka bez maksas (0%) uzņēmumi piedāvā tikai pirmo kredītu, savukārt par otro ir jāmaksā komisijas maksa, sākot no 10% mēnesī. Tomēr ir kāda taktika, kas ļauj arī otrajā reizē saņemt naudas kredītu bez maksas. Ja esiet gatavi veltīt nedaudz laiku, lai veiktu atkārtotu reģistrācijas procedūru tad izvēlieties citu kreditoru, kas piedāvā pirmo aizdevumu bez maksas. Šādā veidā jūs varat pieteikties kredītam vismaz 5 reizes un, ja to tiešām arī darīsiet katru reizi citā uzņēmumā, tad ietaupīsiet vismaz 100 Ls. Masīvo reklāmas kampaņu ietekmē daudzi domā, ka vienīgais aizdevējs internetā ir smscredit, taču tas nebūt tā nav. Šobrīd finanšu tirgū darbojas vesela virkne aizdevēju, kas ir jaunpienācēji un, lai iegūtu klientus piedāvā ļoti izdevīgus noteikumus, tādēļ ir vērts tos salīdzināt.

Bez ķīlas jūs, visticamāk, varat aizņemties arī no draugiem vai radiem, taču ne vienmēr paši tuvākie cilvēki ir gatavi aizdot naudu, jo baidās, ka tādējādi varētu sabojāt savstarpējās attiecības. Ja kaut reizi ir pieredzēts, ka pašam pēc tam ir jāstaigā pakaļ aizņēmējam un jāatgādina par parāda atmaksu, tad atkārtoti aizdot naudu negribās. Cilvēciskās attiecības ir krietni svarīgākas nekā nauda un tās ir vērts rūpīgi kopt, tomēr, ja esiet spējīgi turēt savu godavārdu, tad aizņemšanās no tuviniekiem ir vislabākā izvēle.

Otra alternatīva būtu aizņemties no privātajiem kreditoriem, kas gatavi izsniegt aizdevumu jebkuram. Šī ir augsta riska taktika, jo cilvēks, kas var aizdot naudu jebkuram (augsti procenti) ir vairāk kā pārliecināts, ka spēs naudu atgūt. Metodes ir visdažādākās, t.sk. vardarbības, labāk šādu iespēju nemaz neizskatīt. Trešā alternatīva būtu banku aizdevumu (kredītkarte, patēriņa kredīts, overdrafts), taču šo iespēju galvenais trūkums ir laiks, kas nepieciešams līdz naudas saņemšanai. Tiesa procentu likmes ir daudz draudzīgākas nekā atkārtotiem aizdevumiem un sākas no 18 – 23 procentiem gadā, taču arī kritēriji naudas izsniegšanai ir stingrāki nekā kredītiem bez ķīlas.

4. Kredītu riski

Galvenais risks, kas saistīts ar kredītiem bez ķīlas ir savlaicīga saistību nenokārtošana. Soda sankcijas šī tipa aizdevumiem sākas no 1% dienā, no neatmaksātās summas, savukārt par kredīta pagarināšanu ir jāmaksā 10% – 30% no  kredīta summas. Ja saistības netiek pildītas un sankcijas sasniedz 100% no kredīta summas, uzņēmums cedē parādu kredītu piedziņas firmām, kas tālāk veic visas nepieciešamās darbības, lai naudu atgūtu. Vienīgā pozitīvā īpašība šajā gadījumā ir Latvijas likumdošana (Civillikums), kas nosaka, ka sankcijām ir jābūt samērīgām ar pārkāpuma smagumu, tādējādi vairāk kā 2x nebūs jāmaksā, ja neskaita parādu piedziņas firmas izdevumus.

Nedaudz zemāks risks, taču tam pakļauti daudzi ir ieslīgšana parādos, t.i. katru mēnesi tiek  maksāti tikai procentu maksājumi un komisijas maksas, bet reālā aizdevuma pamatsumma netiek samazināta. Paņemot vairākus kredītus internetā vienlaicīgi, jūs variet pakļaut sevi nopietnam riskam, jo tikai retais Latvijas iedzīvotājs ir spējīgs mēnesī procentu maksājumos atlicināt vairāk par 50 – 100 latiem un paralēli vēl atmaksāt pamatsummu. Ja tomēr esiet nonākuši šādā situācijā, dariet visu iespējamo, lai maksimāli ātri nomaksātu vismaz vieu kredītu, tādējādi samazinot slogu uz savu mājsaimniecības budžetu.

Kopumā, lai  kredīts internetā bez ķīlas sniedz ērtu, vienkāršu un izdevīgu iespēju aizņemties, pie nosacījuma, ka pildīt noslēgtās līgumsaistības un esiet pārliecināti par savām iespējām naudu reāli atmaksāt. Vairākas reizes praksē ir novērots, ka bezpajumtnieki dodas uz pastu, lai pieteiktos kredītam (tas ir iespējams) un to arī reāli saņem, taču škiet reti kuram ir šaubas par šo cilvēku maksāt vai drīzāk ne-maksātspēju. Reģistrācijas procesā sniedziet patiesas ziņas par sevi, lai arī tas var mazināt jūsu izredzes saņemt aizdevumu. Sniedzot nepaties informāciju, kredīta saņemšanas iespējas var paaugstināties, taču vienlaikus arī variet nozāģēt zaru uz kura pats sēžat. Ja maksātspēja nav adekvāta, kredīta saņemšana jūs nostādīs ļoti neapskaužamā situācijā.