Naudas aizdevums privātpersonām

By | 18 jūlijs, 2012

Naudas aizdevums privātpersonām internetā

Naudas aizdevums ir pieejams internetā bez ķīlas 20 minūšu laikā. Maksimālā summa, ko piedāvā ātrais aizdevums ir 200 Ls, savukārt maksimālais termiņš nepārsniedz 30 dienas. Iespējams, labākā naudas aizdevuma īpatnība ir iespēja pirmo reizi aizņemties bez komisijas maksas (0%), tādējādi, atdodot naudu līgumā noteiktajā laikā, iespējams atmaksāt tieši tik, cik aizņēmāties un ne santīmu vairāk. Protams, pirms paņemt kredītu ir vērts salīdzināt vairākus piedāvājumus, lai impulsīvi rīkojoties nesanāktu izdarīt nepārdomātu izvēli. Lasot tālāk varēsiet uzzināt atbildes uz šādiem jautājumiem: (1) kas ir naudas aizdevums, (2) kā saņemt naudas aizdevumu, paralēli aplūkosim (3) riskus, kas izriet no aizņemšanās. Aptuveni pēc 2 – 3 minūtēm, kas nepieciešamas šī raksta izlasīšanai, varēsiet ar pilnu pārliecību apgalvot, ka par šo finanšu pakalpojumu ziniet vairāk nekā trīs ceturdaļas sabiedrības locekļu. Ja plānojat aizņemties, izvērtējiet savu maksātspēju. Aizņemieties atbildīgi.

1. Kas ir naudas aizdevums?

Naudas aizdevums jeb ātrais aizdevums ir finanšu tirgus instruments, kas sniedz iespēju papildināt kontu 20 minūšu līdz divu dienu laikā. Protams, kā pilnvērtīgus naudas aizdevumus mēs varam aplūkot tikai tos aizdevumus, kurus iespējams saņemt vēlākais pāris stundu laikā.

Naudas aizdevums nav ikdienas vajadzība un ir paredzēts tikai īpašiem gadījumiem. Tas ir līdzīgi kā ātrā palīdzība, kas tiek saukta tikai ārkārtas situācijās, tā arī naudas aizdevums internetā nav paredzēts lietošanai katru dienu. Būtiskākais apstāklis šajā scenārijā ir laiks, kurā tiek veikta konta papildināšana, nevis procentu likmes, tomēr ir jāpatur prātā, ka procentu likmes var variēt no nulles līdz pat vairāk kā 300 procentiem gadā.

1.1. Naudas aizdevums no juridiskām personām

Rīgā un citur Latvijā naudas aizdevums tiek izsniegts gan aizdevēju filiālēs, gan internetā. Naudas aizdevumus internetā pašlaik ļauj saņemt vairāk kā 40 kreditori, no kuriem daļa piedāvā tos saņemt bez procentiem un komisijas maksas. Tas nozīmē, ka nauda ir brīvi pieejama jebkuram Latvijas iedzīvotājam. Ja vēlaties saņemt, piemēram, 100 eur uz 14 dienām, lai nosegtu kādu svarīgu rēķinu un ziniet, ka varēsiet aizdevumu atmaksāt, saņemot nākamo algu, tad šī varētu būt laba izvēle. Iepriekš jau atklājām, ka ir kreditori, kas ļauj pirmajā reizē saņemt aizdevumu (līdz 30 dienām) bez komisijas maksas, tomēr jāņem vērā, ka par līguma pagarināšanu tiks prasīta papildus komisijas maksa (variē robežās no 10 līdz 30 procentiem no neatmaksātās summas).

Pavirši skatoties, labāko piedāvājumu naudas aizdevumiem vajadzētu sniegt nozares vecākajiem uzņēmumiem, tomēr ne vienmēr tas atbilst patiesībai. Lai ielauztos kredītu tirgū un iegūtu klientus jaunie finanšu tirgus spēlētāji atsevišķos gadījumos ir gatavi piedāvāt pat izdevīgākus noteikumus, piemēram, ātrāka naudas saņemšana, zemākas procentu likmes vai ilgāks termiņš. Tradicionāli nauda tiek ieskaitīta aptuveni 30 minūtēs, skaitot no brīža, kad klients reģistrējas uzņēmuma sistēmā. Prakse liecina, ka visātrāk kredītu var izsniegt tie aizdevēji, kuriem ir konts tajā pašā bankā, kur klientam.. Pozitīvi, ka šis aizdevējs piedāvā pirmo aizdevumu bez maksas un varētu būt laba izvēle, ja esiet pārliecināti, ka spēsiet naudu atmaksāt savlaicīgi, līgumā noteiktajā termiņā un aizņemieties ne vairāk kā 150 latus. Ja nepieciešama lielāka summa, aplūkojiet komercbanku piedāvājumus – Swedbank, Nordea, SEB, Citadele vai BigBank varētu būt labs sākumpunkts, taču, jo lielāka vajadzība, jo lielāka izpēte būtu jāveic.  Pēdējā no minētajām iestādēm piedāvā izsniegt naudas aizdevumu 1 – 4 dienu laikā, maksimalā summa -10 tūkstoši eiro (ar ķīlu vai galvotāju). Banku aizdevumi ir noderīgi arī tajos gadījumos, kad 0% aizņemšanās iespējas vairs nav pieejamas. Tāpat vērts pieminēt, ka banku gada procentu likmes ir krietni mazākas nekā spēj piedāvāt ātrie aizdevumi.

Papildus tam, runājot par juridisko personu aizdevumiem, nedrīkstam aizmirst lombardus, kas kā pakalpojums ir krietni senāks nekā aizdevumi internetā. Atšķirībā no saviem kolēģiem, lombardi nepiedāvā aizņemšanos bez komisijas maksas, turklāt vienmēr pieprasa ķīlu un ir gatavi aizdot ne vairāk kā 1/3 – 1/2 no ķīlas vērtības.

1.2. Privātpersonu naudas aizdevumi

Jau ierasts, ka mazākas procentu likmes un brīvāku finanšu līdzekļu atmaksas grafiku spēj piedāvāt mums tuvākie cilvēki – draudi, radi, paziņas (0%), tomēr ar šo darbīb saistās kāds risks, ko nedrīkst neņemt vērā. Neatmaksājot naudu sarunātajā termiņā, jūs nopietni riskējat sabojāt attiecības ar sev dārgajiem cilvēkiem. Šī iemesla dēļ, apsverot aizņemšanās iespējas un runājot ar potenciālo aizdevēju, ir jāvienojas par noteikumiem un naudas atmaksas termiņu. Turpretī kreditoram, aizdodot naudu, ir jābūt gatavam to vairs nesaņemt atpakaļ vai vismaz ne norunātajā termiņā. Lai šāds scenārijs noritētu bez liekām sirdssāpēm, aizdodiet tikai tik daudz, cik variet bez īpašas piepūles un tikai tādās situācijās, kad ziniet, ka cilvēkam nauda tiešām ir vajadzīga.

Daudz lielākas procentu likmes naudas aizdevumiem prasa nepazīstami cilvēki, kas ir gatavi aizdot jebkuram. Vienlaikus arī naudas atmaksas termiņi un potenciālās sankcijas var būt daudzas reizes augstākas. Ja esiet gatavi aizņemties arī no šādiem cilvēkiem, tad ziniet, ka variet iekulties nopietnās nepatikšanās, jo cilvēks, kas ir gatavs aizdot jebkuram ir pārliecināts, ka spēs savu naudu atgūt jebkurā situācijā. Mums nav jums jāstāsta kādi līdzekļi var tikt lietā, lai to panāktu, atliek noskatīties jebkuru filmu, kas veltīta šai tēmai un viss kļūs skaidrs. Šādus cilvēkus var atrast sludinājumu portālos un sociālajos tīklos, bet tā ir spēlē uz ļoti augstām likmēm, esiet piesardzīgi.

2. Kā saņemt naudas aizdevumu?

Izlemjot par labu naudas aizdevumam, visirms ir jāsalīdzina vairāki piedāvājumi un jāizvēlas izdevīgākais variants. Mēs veikalā salīdzinām desas, pienus un sierus, veltot tam dažreiz pat vairākas minūtes. Kredītu salīdzināšana šādā aspektā ir daudzkārt svarīgāka, bet tai bieži tiek atvēlēta nepamatoti maza loma. Labs piemērs tam ir ieguldīšana pensiju 2. līmenī, jo izvēle par labu vienam vai otram variantam absolūti lielākajai daļai cilvēku notika impulsīvi vai, pamatojoties uz vienkāršām reklāmām.

Salīdzinot aizdevumus, izvērtējiet šādus apstākļus (sākot ar svarīgāko) – (1) vai pirmais kredīts ir bez komisijas maksas, (2) kāda ir aizdevuma pagarināšanas likme, (3) potenciālās soda sankcijas un nobeigumā, (4) cik lieli procenti ir jāmaksā par atkārtotu aizdevumu. Lielu daļu no šīs informācijas jūs varat aplūkot kredītu salīdzinātājā, bet ar sīkāku informāciju varēsiet vienmēr iepazīties pirms līguma parakstīšanas. Ja pēkšņi atklāsiet, ka kāds no līguma punktiem vai noteikumiem jūs neapmierina vai arī vienkārši pārdomāsiet, tad izejiet no kreditora mājas lapas un neveiciet darījumu līdz galam.

Pēc izdevīgākā piedāvājuma izvēles jums ir jāizpilda četri vienkārši soļi – (1) jāaizpilda reģistrāciajs pieteikums aizdevēja mājas lapā, (2) jāsagaida īsziņa ar unikālu lietotāja kodu, ko varēsiet izmantot kredīta pieteikšanai, (3) norādiet vēlamo aizdevuma summu (trīs varianti – sms, piezvanot vai vienkārši to var izdarīt jaunizveidotajā profilā uzņēmuma mājas lapā).

Būtiskākie aspekti, ko skata aizdevējs ir šādi: (1) klienta ikmēneša ienākumu lielums, (2) kredītvēsture un kredītsaistības (visām saistībām ir jābūt nokārtotām), kā arī to, vai jums konkrētajā brīdi (3) nav paņemts jau viens kredīts šajā pašā uzņēmumā. Ideālā gadījumā jums būtu jābūt augstiem ienākumiem, kristāldzidrai kredītvēsturei un nullei kredītsaistību, taču vai jums tādā gadījumā vispār būtu vajadzīgs kredīts? Naudas aizdevums bieži vien tiek izsniegts situācijās, kad kāds no faktoriem mazliet pieklibo, taču izšķiroši svarīgi ir, lai kredītsaistības būtu nokārtotas. Pretējā gadījumā aizdevumu bez ķīlas saņemt ir praktiski neiespējami, lai arī vienmēr, protams, ir izņēmumi.

 

3. Naudas aizdevumu riski

Lielākā bīstamība, kas saistība ar naudas aizdevumiem internetā vai ātrajiem aizdevumiem kopumā ir klienta maksātspēja un motivācijas trūkums kredītu atmaksāt savlaicīgi. Šis ir ļoti svarīgs aspekts, jo komisijas maksas par līguma pagarināšanu šim finanšu pakalpojumam ir ārkārtīgi augsta un variē no 10 līdz pat vairāk kā 40 procentiem mēnesī, savukārt soda sankcijas var pārsniegt vienu procentu no neatmaksātās summas dienā. Vienīgā pozitīvā ziņa ir Latvijas likumdošanas īpatnības, kas nosaka, ka sodam ir jābūt samērīgam ar pārkāpuma nodarītajiem zaudējumiem un sekām. Attiecībā uz aizdevumiem tas nozīmē, ka sankciju apmērs nedrīkst pārsniegt 100% no aizdevuma kopējās summas, nerēķinot parādu piedzinēju uzņēmumu izdevumus, kas var sasniegt vēl 100% no kredīta summas.

Šo un vēl citu iemeslu dēļ, vienmēr ir svarīgi izvērtēt, cik ļoti nauda ir nepieciešama un kādas ir iespējas naudu atmaksāt notektajā termiņā. Protams, ir situācija, kad atbilde ir apstiprinoša uz abiem jautājumiem vai arī nauda ir ļoti vajadzīga un domāt par to, kas būs pēc tam šķiet pilnīgi neadekvāti. Naudas aizdevums var sniegt palīdzīgu roku un var palīdzēt risināt finansiālās problēmas, taču tas ir tikai īstermiņa risinājums un nevar kļūt par aizstājēju budžeta vai naudas plūsmas plānošanas problēmām. Esiet apdomīgi izvērtējiet savas iespējas atmaksāt, bet, ja grasaties to darīt vispirms salīdziniet.