Kredīti ar sliktu kredītvēsturi

By | 19 jūlijs, 2012

Individuālā un mājsaimniecības budžeta pārvaldīšana šodien ir viena no vissvarīgākajām kompetencēm, kas jāapgūst ikvienam, lai veiksmīgi funkcionētu mūsdienu pasaulē, kur dažādi finanšu pakalpojumi tiek piedāvāti ik dienu. Ja finanšu plānošana nav apgūta pilnvērtīgi vai kāda iemesla dēļ kredītsaistības iepriekš ir pildītas nepilnīgi jaunu aizdevumu saņemt ir grūtāk. Rakstā mēģināsim rast atbildi uz jautājumu vai mūsdienās privātpersonām ir pieejami aizdevumi jeb kredīti ar negatīvu kredītvēsturi  paralēli aplūkojot šī termina būtību un iespējas savu vēsturi uzlabot.

Kas ir kredītvēsture?

Kā jau pats nosaukums saka priekšā, kredītvēsture ir pārskats par cilvēka līdzšinējām kredītsaistībām, to izpildi vai neizpildi, apmēru un traucēkļiem. Kredītvēsture var tikt definēta kā nekāda (nepietiekama) gadījumos, kad klients iepriekš nekad nav ņēmis kredītu, pozitīva – visas iepriekšējās kredītsaistības ir veiksmīgi bez kavēšanās izpildītas un slikta kredītvēsture, par to arī paturpināsim nedaudz sīkāk.

Kas ir negatīva kredītvēsture?

Slikta kredītvēsture jeb negatīva kredītvēsture veidojas uzņemoties saistības un vēlāk tās pildot nepilnīgi vai nepildot vispār. Aizņemoties kaut reizi dzīvē un iekavējot savus pienākumus pret kredītiestāde, jūs automātiski tiksiet uzlūkots kā vismaz nedaudz šaubīgs klients. Protams, viss atkarīgs no pārkāpuma smaguma, ilguma un tā, vai kredītsaistības tika nokārtotas, taču ideālā gadījumā kredītvēsture būtu jāuztur tīra kā kristāls.

Šaubīgs klients nenozīmē tikai titulu, bet arī augstākas procentu likmes un iespējams arī vispār kredīta noraidījumu. Vēl negatīvāk tiksiet uztverts, ja jūsu lieta iepriekš ir nonākusi līdz parādu piedziņas uzņēmumam vai tiesu izpildītājiem. Šādā scenārijā uz jums skatīsies, kā uz ļoti augsta riska klientu un naudu saņemsiet tikai tādā gadījumā, ja vēlēsieties iegūt nelielas naudas summas (pāris simti latu) un jums ir augsti un regulāri ikmēneša ienākumi.

Kur tiek glabāta kredītvēstures informācija?

Informācija par kredītiestāžu klientu pārkāpumiem tiek glabāta speciālās šim mērķim izveidotās datu bāzēs. Latvijā jebkurš iedzīvotājs var uzzināt informāciju par savu kredītvēsturi mājas lapā. Procedūra ir ļoti vienkārša un iespējama, izmantojot savu internetbankas profilu. Gadījumā, ja informāciju par jūsu kredītvēsturi vēlas uzzināt juridiskas personas, tas iespējams tikai ar jūsu piekrišanu un, balstoties uz Fizisko personu datu aizsardzības likumu.

Informācija tiek glabāta vismaz desmit gadus pēc pārkāpuma novēršanas, tādēļ ir vērts pacensties un saistības nokārtot savlaicīgi. Var likties sīkums, taču, ja kādreiz vēlēsieties ņemt hipotekāro kredītu, tad ar sliktu kredītvēsturi tas var izmaksāt vairākus tūkstošus latu dārgāk. Ja parādsaistība neesiet nokārtojuši attiecībā pret Latvijā reģistrētām komercbankām, informācija tiks ietverta Latvijas bankas kredītreģistrā.

Kādos gadījumos aizdevums var tikt atteikts?

Sabojāta kredītvēsture ir viens no galvenajiem iemesliem kredīta atteikšanai, taču nebūt ne vienīgais, ja ir runa par ātrajiem kredītiem internetā. Kredītu nesaņemsiet, ja esiet jaunāks par 18 vai vecāks par 70 gadiem, jau esiet paņēmis kredītu tajā uzņēmumā, kur vēlaties aizņemties atkāroti vai arī ienākumi tiks uzskatīti par nepietiekamiem.

Vai iespējams aizdevums ar negatīvu kredītvēsturi?

Vairums ātro aizdevumu izsniedzēju ir ļoti kritiski pret naudas aizdošanu cilvēkiem ar sliktu kredītvēsturi, taču tikai gadījumos, ja iepriekšējās saistības nav nokārtotas. Tiesa, pastāv iespēja, ka piesakoties uz 200 Ls bezmaksas aizdevumu uz 30 dienām, jums tiek piedāvāts tikai 100 Ls kredīts uz 30 dienām ar 10% likmi mēnesī, bet mēģināts nav zaudēts, ja vien saistības ir nokārtotas. Ja nauda tomēr ir nepieciešama, turklāt vēl lielāka summa, apsveriet iespēju saņemt kredītu pret ķīlu. Piemēram, BigBank ir samērā atsaucīga un piedāvā izsniegt kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu uz laiku līdz 10 gadiem, maksimālā summa 7000 latu. Procentu likme sākas no aptuveni 23% gadā, kas ir daudzkārt mazāk nekā piedāvā ātrie aizdevumi.

Kredīta iegūšana pie vieniem vai otriem aizdevējiem ir lieliska iespēja sākt labot pagātnes kļūdas un tādējādi uzlabot savu kredītvēsturi. Lai uzzinātu, vai varat saņemt kredītu, vienkārši piesakieties pie kāda no kreditoriem, sliktākais, ko viņi var izdarīt ir pateikt nē. Ja vēlaties uzzināt vairāk par šobrīd aktuālajiem piedāvājumiem aplūkojiet aizdevumu salīdzinātāju.

Aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi pieejami ikvienam, kas nokārtojis iepriekšējās finansiālās parādsaistības un ir gatavs papūlēties.