Ātros kredītus Latvijā izmanto katrs desmitais

By | 1 februāris, 2013

2012. gadā Latvijā ātros kredītus izmantoja 175 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Atrēķinot bērnus līdz 18 gadiem, kā arī pensionārus virs 75 gadiem, var droši apgalvot, ka ātrie kredīti sniedza palīdzīgu roku vismaz katram desmitajam darbaspējīgajam Latvijas iedzīvotājam.

Saskaņā ar Latvijas nebanku kredītdevēju asociācijas (nevalstiska organizācija, kas apvieno vairākus ātro kredītu uzņēmumus) vadītājas Baibas Fromanes teikto nebanku kreditētāju kopējais kredītu apjoms 2012. gadā veidoja 46 miljonus latu. Izklausās daudz, taču šis apjoms ir mazāk kā 0,9% no visa Latvijā izsniegto kredītu skaita. Lauvas tiesu, 91,9% kredītu izsniedza Latvijā reģistrētās komercbankas.

Kuri iedzīvotāji visbiežāk izvēlas ātros kredītus?

Ātros kredītus Latvijā izmanto visu vecumu iedzīvotāji.Vidējais kredītņēmēja vecums ir 30 – 31 gads, nedaudz biežāk aizņemas vīrieši, taču atšķirība nav būtiska. Salīdzinoši jaunieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem 2012. gadā veidoja vien 5% no  kopējā kredītņēmēju skaita, t.i. aptuveni 8750 gadījumus. Tas var likties  maz, taču ja parēķina jauniešu īpatsvaru kopējā Latvijas iedzīvotāju skaitā, tad jauniešu kredītņēmēju skaits ir visai ievērojams.

Kredītņēmēju paradumi un to analīze

Vidējā viena izsniegtā kredīta summa 2012. gadā bija 125 lati, kas ir par 25 Ls vairāk nekā 2011. gadā, bet vidējais kredīts termiņš bija 28 dienas. Tieši tik ilgs laiks parasti reklāmās tiek solīts pirmajam kredītam, t.i. aizdevumam, kuru iespējams saņemt bez komisijas maksas. Grūtības ar naudas aizdevumu atmaksu 2012. gadā radās 6,7% klientu, kas parāda atmaksu kavēja ilgāk par 30 dienām. Tas nozīmē, ka vismaz daļa no šiem problemātiskajiem cilvēkiem (aptuveni 10 tūkstoši) sabojāja savu kredītvēsturi, ja vien nebija to izdarījuši jau iepriekš. No vienas puses, tas ir slikti, jo tādējādi tika ievērojami apgrūtināta iespēja aizņemties lielāku kredītu – mājokļa iegādei vai auto līzingam.

No otrs puses, kredītvēstures sabojāšana mūsdienās atsevišķos gadījumos var būt pat svētība, jo tādējādi nav iespējams iekulties lielos parādos. Daudziem atmiņā ir vēl 2008. – 2010. gads, kas ekonomiskās krīzes plaukumā savus nekustamos īpašumus zaudēja ļoti daudzi iedzīvotāji, kas nespēja savlaicīgi veikt kredītu maksājumus. Rezultātā šie cilvēki sabojāja savu kredītvēsturi un katrs palika parādā komercbankām vairākus tūkstošus vai pat desmitus tūkstošus latu. Ja kredītvēsture būtu bijusi sabojāta jau iepriekš, hipotekāro kredītu paņemt nebūtu bijis iespējams un tagad varētu dzīvot Latvijā, nevis emigrēt uz kādu no attīstītajām ES valstīm, lai strādātu melnos darbus. Viens no jautājumiem, kas šobrīd nav diskusijas krustpunktā, taču, kuru vajadzētu uzrunāt ir aizdevums no privātpersonas. Daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas neredz citu risinājumu cenšas aizņemties jebkurā veidā, taču šīs jomas regulēšana vēl ir autiņos tīta un netiek akcentēta.

Nākotnes perspektīvas

Ātro kredītu uzņēmumu pārstāves sasauktā preses konference ir skaidrojama ar pēdējās nedēlās notikušajiem paziņojumiem no Ekonomikas ministrijas un Patērētāju tiesību un aizsardzības centra pārstāvju puses. Saskaņā ar iestāžu amatpersonu apgalvojumu 2013. gadā tiks būtiski pastiprināta ātro kredītu uzņēmumu uzraudzība, izvirzot stingrākas prasības ienākumu pārbaudei un aizliedzot bezatbildīgas reklāmas, kurās par aizdevuma ņemšanu tiek solītas dāvanas. Tāpat PTAC pārstāvjiem netīk, ka tiek reklamēts tikai pirmais kredīts bez maksas, jo šādā veidā patērētāji sāk uzskatīt, ka visi aizdevumi ir bez maksas. Viens no veidiem, kā atrast piemērotu risinājumu gadījumos, kad ir vajadzīgs atkārtots aizdevums ir ielūkošanās atrsaizdevums.lv sākumlapā. Šajā vietnē regulāri tiek apkopoti jaunākie piedāvājumi, no kuriem daļa ir pieejama bez procentiem uz laiku līdz 30 dienām.

Atrsaizdevums.lv cer, ka PTAC centieni vainagosies ar panākumiem un Latvijas iedzīvotāji tiks pasargāti no neapdomīgas aizņemšanās. Šāds solis būtu arī ātro kredītu uzņēmumu interesēs, jo brīdī, kad tiek sabojāta kredītņēmēja kredītvēsture, iespēja saņemt atkārtotu aizdevumu kļūst daudz mazāka.