Ilgtermiņa kredīts

By | 24 jūlijs, 2012

Ātrie kredīti var būt labs risinājums, ja nepieciešama neliela naudas summa (līdz 200 Ls) uz laiku līdz 30 dienām, taču nejēdzīgs risinājums, ja ir vajadzīgs lielāks aizdevums vai kredīts ar ilgāku atmaksas termiņu. Šādā situācijā talkā nāk ilgtermiņa kredīts, kas ļauj saņemt aizdevumu no 500 Ls līdz 7000 latu apmērā uz laiku līdz 5 gadiem. Pieteikšanās kredītam, lielākoties, ir bez maksas un atbilde tiek sniegta vēlākais dažu stundu laikā.


Kā iegūt ilgtermiņa kredītu?

Lai saņemtu kredītu, jums ir jādodas uz jebkuru Latvijas komercbanku. Tradicionāli zemākās procentu likmes spēj piedāvāt tā banka, kurā saņemat algu vai jau iepriekš esat ņēmuši kredītu, tomēr informatīvos nolūkos ir vērts aplūkot arī citu banku un kredītiestāžu mājas lapas. Pastāv iespēja, ka konkrētajā brīdī citā bankā spēkā ir kāda īpaša akcija, kuras rezultātā ilgtermiņa kredīts tur ir krietni izdevīgāks nekā konkurējošās kredītiestādēs.

Ja nevēlaties pavadīt neskaitāmas stundas sēžot rindās vai staigājot pa banku filiālēm variet mēģināt pieteikties kredītam  BigBank mājas lapā (www.bigbank.lv). Pieteikumi tiek izvērtēti elektroniski un atbildi par iespēju iegūt ilgtermiņa kredītu saņemsiet 1 darba dienas laikā. Jūs variet pretendēt uz kredītu bez ķīlas vairāku tūkstošu latu apmērā uz laiku līdz vairākiem gadiem. Jaunajiem klientiem BigBank aizdod uz termiņu līdz 5 gadiem, bet vecajiem klientiem līdz 10 gadiem. Maksimālā summa, ko iespējams iegūt bez ķīlas ir 7000 Ls dažu dienu laikā. Pieredze liecina, ka Bigbank ir samērā atsaucīga aizdevumu  izsniegšanā pēdējos gados (kopš 2011. gada nogales). Daļēji tas ir saistīts ar lielāku ārvalstu finansējumu (kredītiestāde ir ārvalstu uzņēmuma filiāle), daļēji ar vēlmi agresīvi palielināt klientu skaitu. Jebkurā gadījumā, ja jums ir nepieciešams ilgtermiņa kredīts, tad Latvijā ir no kā izvēlēties. (Ielūkojieties sadaļā ilgtermiņa kredīti šīs lapas augšpusē.)

Vairumā gadījumu procentu likmes ilgtermiņa kredītiem sākas no 18% – 20%, taču precīza likme ir atkarīga no klienta ienākumiem, kredītvēstures, pašreizējām kredītsaistībām, kā arī prasītās kredīta summas un izvēlētā atmaksas termiņa. Saņemot atbildi par kredīta pieejamību, jūs varēsiet izvēlēties parakstīt līgumu vai atteikties.  Pozitīva lēmuma gadījumā jums būs jādodas uz kredītiestādes filiāli parakstīt līgumu par aizdevuma saņemšanu.

Saņem kredītu, neizejot no mājas

Tiem, kas negrib vai nevar iziet no mājas BigBank piedāvā iespēju noslēgt līgumu turpat uz sava nama sliekšņā. Pēc kredīta pieteikuma apstiprināšanas iespējams pasūtīt līguma nogādāšanu uz mājām. Sarunātajā laikā ieradīsies kurjers ar diviem līguma eksemplāriem (abi parakstīti no bankas puses), no kuriem viens paliks jums. Aptuveni 1 – 3 dienas pēc līguma parakstīšanas nauda tiks ieskaitīta jūsu kontā.

Vai ir iespējams vēl lielāks igtermiņa kredīts?

Vēl apjomīgāku kredītu iespējams saņemt tikai pret nekustamā īpašuma ķīlu (zeme, dzīvoklis, māja). Turklāt pret nodrošinājumu kredīts tiek izsniegts arī tajos gadījumos, kad klientam ir negatīva kredītvēsture, t.i. šobrīd vai pagātnē nav tikušas savlaicīgi nokārtotas visas kredītsaistības. Šādā situācijā ātros kredītus saņemt būtu gandrīz vai neiespējami, sevišķi, ja parādi nav nokārtoti arī šobrīd, taču ilgtermiņa kredīts pret ķīlu ir pavisam cits stāsts. Ķīla kalpo kā nodrošinājums, ka aizdevēja intereses tiks aizsargātas jebkurā gadījumā un naudu var saņemt pat visšaubīgākie klienti.

Piemēram BigBank pret ķīlu izsniedz  aizdevumu līdz 30 tūkstošiem latu. Lielas summas aizdot ir gatavas arī gandrīz visas komercbankas, tādēļ pirms liela aizdevuma ņemšanas ir svarīgi veikt pamatīgu izpēti.

Paturiet prātā, ka pieaugot kredīta termiņam samazinās ikmēneša maksājums, taču vienlaikus būtiski pieaug kopējā summa, ko kopumā būsiet spiesti atmaksāt aizdevējam. Šī iemesla dēļ, ja ir iespēja, ir vērts pacensties un atmaksāt kredītu pēc iespējas ātrāk, taču vēl labāka alternatīva ir neaizņemties, sakrāt naudu kārotajam pirkumam vai mērķim un realizēt to par sevis paša naudu. Protams, ne visi ir gatavi gaidīti un arī ne vienmēr tas ir iespējams, taču kredīta ņemšana pati par sevi nav un nevar būt pašmērķis. Salīdzinājumam, variet palūkoties apkārt un redzēsiet, ka tuvāko draugu vai radu lokā ir kāds, kas 2006. – 2009. gadā paņēma hipotekāro kredītu un tagad, lai nosegtu kredītmaksājumus ir spiests strādāt ārzemēs vai arī jau ir zaudējis savu mājokli.

Ilgtermiņa kredīts vēl lielākā mērā nekā ātrie kredīti nozīmē sevis piesaistīšanu konkrētai vietai, darbam, savas brīvības ierobežošanu. Piemēram, kredīts uz 40 gadiem nozīmē, ka kredītņēmējam būs jāmaksā kredīts vēl tad, kad viņš būs aizgājis pensijā. Varam gandīz pilnīgi droši apgalvot, ka tik ilgā perspektīvā savu dzīvi plāno reti kurš un tas arī ir galvenais iemesls, kādēļ vispār tiek ņemti kredīti uz tik milzīgu termiņu.

Neļaujiet reklāmām sevi piemānīt, salīdziniet dažādus piedāvājumus un pieņemiet paši savu, pārdomātu lēmumu, kas ir balstīts uz ieguvumu un zaudējumu aprēķinu. Labs paņēmiens ir visus plusus un mīnusus uzrakstīt uz papīra lapas un tad piešķirt katram no kritērijiem savu vērtējumu no 1 līdz 5, tādējādi beigās iespējams aplūkot bilanci un pieņemt racionālu lēmumu. Raksta sākumā norādītajās saitēs ir pieejama informācija par divu kredītestāžu piedāvājumu, bet tās nav vienīgās, kas piedāvā ilgtermiņa kredītus, neesiet slinki aplūkojiet arī citu banku mājas lapas.