Kā atmaksāt kredītu

By | 18 februāris, 2013

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju problēmas ar kredīta savlaicīgu atmaksu rodas vidēji 6% līdz 15% kredītu ņēmēju. Situācijās, kad nav zināms, kā atmaksāt kredītu var likties, ka esi nonācis bezizejā, taču tā nav patiesība. Jebkuras finansiālās problēmas ir tikai dzīves sīkums, kas agri vai vēlu pāriet, tādēļ nevajag uz tiem koncentrēties. Turpinājumā aplūkosim, kā atmaksāt kredītu gudri un, ko darīt, ja ikmēneša maksājumi jau krietni pārsniedz finansiālās iespējas.

Kā atmaksāt kredītu gudri?

Jebkurš kredīts virs 1500 Ls parasti pieļauj kredīta brīvdienas uz laiku līdz 3 mēnešiem. Tas var likties vilinoši, taču jāņem vērā, ka jebkura atkāpe no kredīta atmaksas grafika var kalpot un visbiežāk arī kalpo par pamatu, lai aizdevējs pārskatītu procentu likmes. Bankas to izmanto, lai paaugstinātu procentu likmes un ikmēneša maksājuma apmēru, pamatojot to ar kredīta risku palielināšanos. Tas ir  negodīgi, taču likumīgi. Diemžēl. No otras puses, saskaņā ar LR likumdošanu, ikviens ir tiesīgs atmaksāt naudas kredītu pirms termiņa un aizdevējs par to nedrīkst pieprasīt nekādas papildus komisijas maksas vai soda sankcijas. Tādējādi, ja jums ir iespēja atlīdziņāt parādu ātrāk, noteikti dariet to un ietaupīsiet procentu maksājumus, kas 10 gadu perspektīvā var veidot pat 50% – 100% no aizdevuma kopējās vērtības.

Ko darīt, ja atmaksāt kredītu nav iespējams?

Situācijā, kad atmaksāt naudas kredītu pie pašreizējiem nosacījumiem nav iespējams, pastāv divi risinājumi:

  • pārkreditācija jeb kredītu apvienošana, kas ļauj apvienot dažādus patēriņa kredītus vai, piemēram, hipotekāro kredītu un auto līzingu vienā kopējā kredītā. Kreditors aizdod naudu visu kredītu dzēšanai, bet kredītņēmējs turpmāk veic aizdevuma atmaksu vienam kreditoram. Praksē tas ļauj samazināt procentu likmes un ikmēneša maksājumu, taču ne vienmēr kreditori ir gatavi pārfinansēt problemātisku klientu kredītsaistības. Uzzināt savas iespējas var tikai pamēģinot.
  • maksātnespēja – šķietami sarežģīts un dārgs process, taču gadījumā, ja kredīta summa pārsniedz vairākus desmitus vai pat simts tūkstošus latu, maksātnespēja var būt daudz izdevīgāks risinājums. Katru mēnesi administratoram būs jāpārskaita 1/3 ienākumu, kas tiks proporcionāli sadalīta visiem kreditoriem.
  • bēgšana uz ārzemēm  – šo izvēli ir izdarījuši daudzi Latvijas iedzīvotāji, taču diemžēl kredīta atmaksai vai nemaksāšanai nav noilgums, līdz ar to galarezultātā agri vai vēlu atmaksāt aizdevumu nāksies jebkurā gadījumā, pie nosacījuma, ka ir no kā atmaksāt.

Šobrīd Saeimā tiek virzīti likuma grozījumi, kas varētu samazināt maksātnespējas bankrota procedūru līdz 1 gadam, taču paralēli ir iesniegti vairāk kā 250 citi priekšlikumi, no kuriem liela daļa ir komercbanku piedāvājumi. Tādējādi ir grūti prognozēt, kad un, cik ilgā laikā varētu tikt atvieglots privātpersonu maksātnespējas process. Ja nezinat, kā atmaksāt kredītu, maksātnespēja varētu būt jums piemērotākais risinājums, bet par to detalizēti runāsim kādā  no nākamajām publikācijām.