Kas ir aizdevums

By | 19 jūnijs, 2013

Pirms aizņemties naudu, ir svarīgi noskaidrot, kas ir aizdevums un uz kādiem noteikumiem tas tiek izsniegts. Cilvēki, kuri paņem pirmo aizdevumu, kur pagadās bieži to vēlāk rūgti nožēlo.

Kas ir aizdevums – ABC ?

Aizdevums ir naudas summa, ko aizdevējs uz laiku nodod aizņēmēja rīcībā ar vai bez procentiem. Juridisku personu aizdevums parasti tiek izsniegts uz rakstiskas vienošanās (līguma) pamata. Aizdevums no privātpersonas biežāk tiek izsniegts bez rakstiska līguma, uz mutiskas vienošanās pamata, taču ir arī izņēmumi.

Vai aizdevums ir izdevīgs ?

Mūsdienu tirgus ekonomika lielā mērā balstās uz dažāda veida aizdevumiem gan starp valstīm, gan uzņēmumiem, gan privātpersonām. Tas, vai aizdevums ir izdevīgs, lielā mērā būs atkarīgs no naudas izlietojuma mērķa un iespējām atmaksāt parādu līgumā noteiktajā termiņā. Tradicionāli izdevīgākie īstermiņa aizdevumi paredz zemākas procentu likmes un izdevīgākus kredīta atmaksas termiņus. Nešaubīgi izdevīgākie noteikumi Latvijā šobrīd ir ātrajiem aizdevumiem (skat. portāla sākumlapu), kas pieejami bez ķīlas un bez procentiem uz 1 mēnesi. Aizdevums pieejams ikvienam pilngadīgam Latvijas iedzīvotājam, turklāt naudu var saņemt pat 15 minūtēs (darba laikā).

Apstākļos, kad vajadzīgs aizdevums uz ilgāku termiņu, krietni noderīgāki ir ilgtermiņa kredīti bez ķīlas vai ar ķīlu. Piemēram, patēriņa kredīts no 200 Ls līdz 7000 Ls ir iegūstams uz laiku līdz 5 gadiem. Procenti šim aizdevumam ir krietni zemāki nekā prasa ātrie kredīti vai patēriņa kredīti, sevišķi aizņemoties uz ilgāku laika periodu.

Apstākļos, kad parastie aizdevumi bez ķīlas dažādu iemeslu dēļ nav pieejami var izlīdzēt aizdevums pret auto uz laiku līdz 5 gadiem. Šis kredīta aizdevuma veids ļauj turpināt lietot savu auto un vienlaikus saņemt kredītā līdz pat 90% no automašīnas vērtības. Naudu kontā var saņemt aptuveni 1 – 2 darba dienu laikā.

Aizdevumu veidi Latvijā 

Bez iepriekš apskatītajiem ātrajiem aizdevumiem, patēriņa kredītiem un kredītu pret auto Latvijā ir pieejami arī citi aizņēmumi. Plašāk zināmie ir sms kredīts, hipotekārais kredīts , banku aizdevumi un līzings, tomēr ir arī daudzi citi. Piemēram, faktorings ir paredzēts uzņēmumu naudas plūsmas uzlabošanai un to piedāvā komercbankas. Savukārt studiju kredīts sedz mācību maksu augstskolā, bet studējošo kredīts ir palielas stipendijas apmērā un ļauj iegūt līdzekļus fiziskas eksistences nodrošināšanai.

Neraugoties uz iepriekš minēto, vislielāko popularitāti joprojām saglabā ātrie aizdevumi. Galvenie to popularitātes iemesli ir – (1) iespēja saņemt naudu bez ķīlas arī brīvdienās un svētku dienās, (2) ātra kredīta noformēšanas procedūra. Kopumā jautājums, kas ir aizdevums ir salīdzinoši vienkāršs, taču daudz svarīgāk ir izvēlēties sev piemērotāko un izdevīgāko risinājumu. Aizņemieties atbildīgi.