Kredīts pret mantu

By | 2 marts, 2013

Naudas kredīts pret mantu ir viena no tām izvēlēm, kas tiek pieņemta brīžos, kad aizņemties bez ķīlas nav iepspējams, taču tā gadās reti. Absolūti lielākajā daļā gadījumu Latvijā ir iespējams saņemt patēriņa kredītu bez ķīlas (līdz 1000 Ls) 1 stundā vai pat vairāk kā 5000 Ls dažu dienu laikā (skat. atrsaizdevums.lv sākumlapu). Ja tomēr vēlaties saņemt kredītu pret mantu, lasiet turpinājumu un uzzināsiet, kā to izdarīt maksimāli izdevīgi.

Kurš kredīts pret mantu ir lētākais?

Tradicionāli kredīts pret mantu nozīmē aiziešanu uz lombardu un televizora, mobilā telefonakredits pret mantu vai zelta ķēdītes ieķīlāšanu. Otra galējība ir ieķīlāt savu vienīgo dzīvokli, māju vai zemi. Pirmais variants garantē iespēju saņemt aptuveni 1/3 līdz 1/2 no lietotas mantas vērtības dažu minūšu laikā. Otrs variants ļauj aizņemties līdz pat 70% no īpašuma novērtējuma vērtības, aptuveni 1 nedēļas laikā. Tiesa, jāsaprot, ka kreditors klienta īpašumu parasti novērtē krietni zemāk nekā pašam gribētos, līdz ar to maksimālā kredīta summa ir daudz mazāka.

Trešais variants, kā pieejams kredīts pret mantu ir kredīts pret auto ķīlu. Pakalpojums Latvijā ir salīdzinoši jauns, taču reizē arī vienkāršs. Tas paredz, ka ikviens autoīpašnieks var aizņemties līdz 90% no auto novērtējuma vērtības 1 – 2 darbadienu laikā. Nav nekādas īpašas prasības, taču ir svarīgi, lai auto būtu tiesīgs piedalīties ceļu satiksmē (izieta tehniskā apskate, OCTA). Maksimālā summa, ko piedāvā šis kredīts pret mantu ir desmit tūkstoši latu, taču praksē vairums neaizņemas vairāk par 1000 Ls – 2000 Ls. Būtiski – auto ieķīlāšana noris tikai uz papīra un ar to joprojām ir iespējams turpināt pārvietoties.

Salīdzinot visus trīs variantus var droši teikt, ka ilgtermiņā zemākās procentu likmes piedāvā aizdevums pret auto un kredīts pret nekustamo īpašumu, taču, ja ir izvēles iespējas, tad priekšroka būtu dodama autokredītam. Ieķīlāt savu vienīgo īpašumu, ir ārkārtīgi riskanti, jo problēmu gadījumā pastāv reālas briesmas to zaudēt. No otras puses, reizēs, kad jāpiepilda kāds liels sapnis vai mērķis un ir droša pārliecība par savām iespējām atmaksāt naudu noteiktajā termiņā kredīts pret mantu, šajā gadījumā kredīts pret īpašumu var būt labs variants kā to piepildīt. Dzīve ir pietiekami īsa, lai uzdrošinātos riskēt, nevis neriskēt un visu mūžu domāt, kā būtu, ja būtu, taču cilvēki un situācijas, protams, ir ļoti dažādas, tādēļ katram lēmums ir jāpieņem individuāli.

Ja neesiet pārliecināti, kurš naudas aizdevums pret mantu ir jums izdevīgākais, ielūkojieties ilgtermiņa kredītu salīdzinātājā un salīdziniet iepriekš nosauktos variantus ar kādu no patēriņa kredītiem. Reizēm, pašiem neapzinoties, tieši patēriņa kredīti spēj dot labāku risinājumu nekā kredīts pret mantu, jo situācijās, kad vajadzīgi vien pāris simti vai pat 1000 Ls, to var saņemt mazāk kā vienas stundas laikā. Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt naudu savlaicīgi.