Nav darbs – vajag naudu

By | 20 februāris, 2013

Kad nav darbs, bet vajag naudu, ir skaidrs, ka risinājums ir vajadzīgs pavisam drīz. Ir viegli teikt, ka jāveido uzkrājumi, jādomā iepriekš, taču tieši šobrīd tas nemaz nepalīdz. Protams, labākais risinājums, kad vajag naudu ir atrast citu darbu, bet, lai izdzīvotu līdz nākamajiem ienākumiem ir iespējami vairāki risinājumi.

Ko darīt, kad nav darbs un vajag naudu?

Zaudējot darbu, pirmais un galvenais noteikums ir samazināt izdevumus, atmetot nevajadzīgās izmaksu pozīcijas. Ar auto jāpārvietojas tikai īpašos gadījumos, pārtikas iegāde  jāplāno vismaz 1 nedēļu uz priekšu, jātaupa elektrība un citi resursi, kas tiek aprēķināti pēc skaitītāja. Ja iepriekš esiet strādājuši oficiāli, tad variet pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu. Šobrīd bezdarbnieka pabalsts tiek maksāts 9 mēnešus, turklāt pirmajos mēnešos pat algas lielumā. Paralēli Nodarbinātības valsts aģentūra organizē dažādus kursus, kas ļauj iegūt jaunu kvalifikāciju, tiesa jārēķinās, ka līdz tikšanai uz kursiem var paiet vairāki mēneši.

Bez valsts sniegtajiem atbalsta pasākumiem nedrīkst aizmirst arī par tuviniekiem. Ja savstarpējās attiecības ir labas, tad atbalsts netiks atteikts. Radi un draugi parasti aizdod naudu bez procentiem ar elastīgu atmaksas termiņu, tomēr jārēķinās, ka, neatmaksājot naudu, variet zaudēt, ko vairāk par dažiem latiem un nožēlosiet to visu mūžu.

Brīžos, kad nav darbs un vajag naudu, daļa cilvēku izvēlas doties uz lombardu. Aiznes savu televizoru vai zelta ķēdīti, taču lombardi parasti neaizdod vairāk par 1/3 no ķīlas vērtības, līdz ar to iegūtā summa var būt mazāka nekā cerēts. Papildus tam jārēķinās, ka bez pastāvīgiem ienākumiem atmaksāt naudu lombardam būs pagrūti un ķīla var tikt zaudēta. Ja plānojat izmantot lombardu pakalpojumus, ieķīlājiet tikai tādas mantas bez kurām varat iztikt.

Vienlaikus ir iespējams arī aizņemties internetā. Maksimālā kredīta summa, ko šādi var iegūt ir 1000 Ls, taču procentu likmes ir augstas, sākot no 10% mēnesī. Apstākļos, kad pietiek ar mazāku summu 25 Ls – 200 Ls, to ir iespējams saņemt bez procentiem. Cilvēkiem bez ienākumiem var noderēt kredīts bez darba vietas, ko daži uzņēmumi izsniedz (nepārbaudot klientu spējas atmaksāt naudu savlaicīgi).

Patiesības mirklis – vajag naudu, bet nav darbs – risinājums

Pirms aizņemties naudu atbildiet uz trīs jautājumiem:

  • vai ticat, ka izdosies atbilstošu darbu pārskatāmā periodā;
  • cik ilgi pietiks ar pašreizējiem uzkrājumiem,
  • kā dzīvot tālāk.

Ja atbldes uz pirmajiem diviem jautājumiem liek domāt skumjas domas, tad iespējams ir laiks pieņemt būtiskus lēmumus. Dzīvot uz bezdarbnieka pabalsta ir vilinoši, taču reiz arī tam pienāk gals. Meklējiet citu darbu cītīgi, domājiet, kā uzsākt savu privāto uzņēmējdarbību (labākie risinājumi), bet, ja tas neizdodas esiet izlēmīgi.

Pašreizējā ekonomikas situācijā daudzi cilvēki netic, ka viņu nākotne būs gaišāka  nekā šodiena, ka bērni dzīvos labāk nekā paši un izšķiras par smagu soli. Došanās uz ārzemēm ir vissāpīgākā tiem cilvēkiem,  kas iepriekš cīnījās par LR neatkarību, taču reizēm pienāk brīdis, kad ir jādodas brīvprātīgā trimdā uz ārzemēm. Darbs ārzemēs ļauj gūt ienākumus un dzīvot vieglāk, taču tālu prom no mājām. Darbs kaķu barības fabrikā, kautuvē, sēņu lasītavā, reti, kurš Latvijā ir gatavs to darīt, taču esot ārzemēs vairums met kaunu pie malas. Atrašanās svešumā norūda un liek saprast savas patiesās vērtības. Mēs neaicinām doties prom, mēs aicinām palikt Latvijā, bet, ja savādāk nav iespējams, dodieties prom, lai atgrieztos, tikai neaizmirstiet savu apņemšanos.