Pārmaiņas ātro kredītu tigū

By | 10 februāris, 2013

Saskaņā ar publiski uzvirmojušajā diskusijām par ātro kredītu augstajiem procentiem, soda sankcijām un jauniešu nespēju izvērtēt aizņemšanās riskus tirgus tuvākajā laikā piedzīvos būtiskas pārmaiņas, no kurām būtiskākās varētu būt divas – (1) maksimālas ātrā kredīta summas vienā aizņemšanās reizē samazināšanās, (2) procentu likmju samazināšanās.

Kā pārmaiņs ātro kredītu tirgū ietekmēs patērētājus?

Daudzi iedzīvotāji ar sajūsmu uztver iespējamo ātro kredītu procentu likmju un soda sankciju apmēra samazināšanu, cerot, ka tādējādi nākotnē varēs izdevīgāk aizņemties vai vismaz pasargāt līdzcilvēkus no pārlieku augstiem maksājumiem. Tam var piekrist, tomēr paralēli arī jāņem vērā, ka gadījumā, ja procentu likmes tiks samazinātas, tad aizdevēji būs spiesti daudz rūpīgāk izvērtēt klientu maksātspēju. Šobrīd naudas kredīts bez maksas 10 minūtēs ir pieejams tikai tādēļ, ka pārbaude par klientu ienākumiem tiek veikta samērā pavirši, neizvērtējot visus faktorus. Nemaksātāju parādus apmaksā labticīgie aizdevēji un galarezultātā naudas aizdevums ir pieejams maksimāli ātri. Ieviešot stingrākas prasības un samazinot potenciālo peļņas maržu, kreditori vairs nevarēs aizdot naudu tik ātri kā gribētos. Ja vajadzība pēc papildus finansējuma nav steidzama, tad šīs pārmaiņas būs pozitīvas, jo radīsies iespēja atmaksāt naudu uz izdevīgākiem noteikumiem.

Ātrie kredīti Latvijā uz pārējās pasaules fona

Interesanti, ka diskusijas par ātro kredītu uzņēmumu procentu likmēm un soda sankcijām notiek atrauti no pārējās pasaules konteksta. Lielākajā daļā attīstīto Rietumeiropas, kā arī ASV un Kanādā ātro aizdevumu procentu likmes ir vairākas reizes augstākas nekā Latvijā un bieži pārsniedz 1000% gadā. Lai par to pārliecinātos, ievadiet interneta  meklētājā vārdu “payday loans” un blakus attiecīgās valsts vārdu – uk, usa vai citu. Paralēli reti, kurā  no šīm valstīm tiek piedāvāts pirmais kredīts bez maksas. Izņēmums ir tās valstis, kurās darbu uzsākuši Latvija radītie uzņēmumi, kas ieejot jaunajos tirgos izvērš savu reklāmas kampaņu un pievilina klientus ar tur vēl nedzirdētām atlaidēm.

Ātrie kredīti un banku aizdevumi

Ātro naudas kredītu internetā procentu likmes ir daudzas reizes augstākas nekā banku aizdevumiem, taču starp šiem pakalpojumiem ir trīs būtiskas atsķirības – (1) bankas naudu aizdod aptuveni 1 nedēļas laikā, (2) banku kredītu aizdevuma termiņi var sasniegt pat 40 gadus, (3) banku aizdevumu maksimālā summa var būt pat miljons reižu lielāka. Paralēli, reti, kur tiek pieminēts, ka ātro kredītu uzņēmumi aizdod tikai savu personīgo naudu. Šī ir ļoti būtiska atšķirība no komercbankām, kas tirgū iepludina svešu naudu. Saskaņā ar likumdošanu bankas ir tiesīgas par katru depozītos noguldīto latu aizdot vairāk kā desmit reizes vairāk. Piemērs – depozītā tiek noguldīti 100 Ls, banka citiem drīkst aizdot 1000 Ls. Aizdošana notiek virtuāli, pārskaitot naudu uz klienta kontu, neviens fiziski naudu nedrukā. Gadījumā, ja visi noguldītāji vēlētos vienlaicīgi izņemt naudu no bankas, tā vienkārši pasludinātu maksātnespēju, jo tās kontos nekad nav pat puse no vajazīgās summas.

Ātro kredīti turpretim spēlē tādu kā ielāpa funkciju reizēs, kad pietrūkst kādai nelielai vajadzībai. Kopumā atrsaizdevums.lv uzskata, ka šobrīd uzsāktā diskusija ir pozitīva, jo var palīdzēt samazināt patēriņa kredīta procentu likmes, taču daudz būtiskāka uzmanība būtu jāpievērš  banku sektora uzraudzībai, jo tā ietekme ir sistēmiska, savukārt ātrie kredīti spēlē plākstera funkciju. Turklāt kā izteicās viens no Saeimas deputātiem, daudz labāk ir, ja iedzīvotāji apdedzinās ar ātrajiem kredītiem un kļūst gudrāki nekā paņem hipotekāro kredītu 100000 Ls apmērā un pēc tam ir parādnieki uz mūžu.