Patēriņa kredīts

By | 25 februāris, 2012

Patēriņa kredīts

Līdz ar finanšu līdzekļu pieejamības palielināšanos ievērojami pieaugusi arī cilvēku vēlme un spēja iegūt kārotos labumus nekavējoties. Ja agrāk vienīgais risinājums bija krāšana vai aizņemšanās no draugiem un radiem, tad mūsdienās dažāda veida mikrokredītus piedāvā ļoti daudzi. Latvijā šajā segmentā dominē nebanku kreditori (ātrie kredīti), taču savu pīrāga daļu vēlas paņemt arī bankas, piedāvājot patēriņa kredītu.

Kredīta saņemšanas nosacījumi

Bankas kredītu izsniedz bez ķīlas, pamatojoties uz trīs galvenajiem faktoriem: (1) kopējie ienākumi un to stabilitāte, (2) uzkrājumi (nauda, vērtspapīri, atvasinātie finanšu instrumenti), (3) kredītvēsture (sadarbība ar kredītiestādēm un saistību apmērs). Ņemot vērā, ka reti kuram Latvijas iedzīvotājam ikdienā atliek brīva nauda, lai veidotu uzkrājumus lielāks uzsvars tiek likts uz ienākumu un saistību izvērtēšanu.

Patēriņa kredīta termiņš atkarībā no tā lieluma un savstarpējās vienošanās par termiņu svārstās robežās no 3 – 120 mēnešiem. Bankas ir ļoti pretimnākošas un atbalsta arī aizdevuma izsniegšanu uz maksimāli ilgu termiņu (saprāta robežās), taču ņem vērā, ka pieaugot termiņam automātiski palielinās arī summa, ko būsi spiests bankai atdot. Tiesa ikmēneša maksājums būs mazāks.

Kredīta procentu likmes (orientējoši)

Šī veida aizdevumus Latvijā piedāvā daudzas bankas, t.sk. Nordea, SEB, Swedbank, DNB, Norvik Banka, Citadele, BigBank un citas. Tik dažādas, cik dažādas ir bankas, atšķirīgas ir arī procentu likmes. Zemākās procentu likmes parasti ir SEB un Nordea, kas piedāvā patēriņa kredītu jau sākot no 16% mēnesī, savukārt BigBank prasa ne mazāk kā  25% gadā, taču ir gatavi aizdot pat līdz 10 gadiem.

Teorētiski procentu likme ir fiksēta uz visu termiņu, taču praksē bankas var atkāpties no šī līguma jebkurā laikā. Sākot ar 2008. gadu vairākas bankas būtiski palielināja kredītkaršu limitus, pārskatīja hipotekāro kredītu procentu likmes, paaugstināja aizdevuma procentu likmes uzņēmumiem u.t.t. Protams, bankas vienmēr šādos gadījumos piedāvā klientiem atmaksāt visu summu uzreiz, taču reti kuram ir brīva nauda.

Papildus tam jāņem vērā, ka noformējot kredītu bankas vienmēr iprasa maksu par pieteikuma izskatīšanu un noformēšanu (parasti 1 – 3% no summas).

Kredīta atmaksa

Tradicionāli bankas piedāvā divas aizdevuma atmaksas iespējas – (1) dilstošs maksājuma grafiks – sākotnēji katru mēnesi jāatmaksā lielāka summa. Pakāpeniski kredīta summa samazinās tādējādi samazinās arī ikmēneša maksājums, (2) vienādais maksājuma grafiks – visu kredīta atmaksas laiku jāmaksā vienāda summa. Mazliet atšķirīgi nosacījumi, taču vienlaikus arī elastīgāka attieksme pret aizdevuma izsniegšanu ir reizēs, kad tiek piešķirts kredīts pret auto ķīlu, piesakoties internetā.

Nepieciešamie dokumenti

Lai saņemtu patēriņa kredītu nepieciešami šādi dokumenti – (1) pase, (2) ienākumu apliecinoši dokumenti (gadījumos, kad neesat konkrētās bankas klients) – izziņa no darba vietas, VSAA izziņa vai ar zīmogu apstiprināta bankas konta izdruka. Dokumentu noformēšanas process nav  pārāk ilgs vai sarežģīts un teorētiski to visu ir iespējams izdarīt vienas dienas laikā, lai arī parasti tas aizņem nedaudz vairāk laiku.

Ja neesiet pārliecināti, kurš patēriņa kredīts jums ir piemērotākais, spiediet uz pogas zemāk un salīdziniet tos pēc svarīgākajiem kritērijiem.