Vasaras darbs, vakances un darbs ārzemēs

By | 6 maijs, 2013

Vasaras darbs ir viens no tiem nodarbinātības veidiem, kas noder ikvienam jaunietim, kas vēlas piepelnīties. No otras puses vasaras darbs nav paredzēts tikai jauniešiem. Rietumeiropā daudzas lauksaimniecības nozares un tūrisms lielā mērā balstās uz sezonas strādniekiem, kas tiek nodarbināti 3 – 5 mēnešus.

Kāds vasaras darbs un vakances ir pieejamas Latvijā ?

Viens no vieglākajiem veidiem, kā atrast darbu vasarā, ir apjautāties draugiem, radiem vai paziņām, kā arī ielūkoties darbas sludinājumu portālos. Viena no vietām, par kuru nojauš vien retais ir nva vakances, t.i. nodarbinātības valsts aģentūras uzturēta sludinājumu datu bāze, kurā piedāvājumus ievieto daudzi darba devēji. Nevajadzētu gan lolot cerības, ka tur piedāvātie darbi būs ar augstu atalgojumu. Darba devēji, kas meklē darbiniekus uz laiku parasti cenšas minimizēt izmaksas tieši uz darba spēka rēķina. Skumji, bet fakts.

Daudz labāks variants, kur atrast vakanes, reizēs, kad vajadzīgs sezonas (vasaras) darbs ir aktīva pieeja. Nav noslēpums, ka mūsdienās darba devēji daudz vairāk novērtē jauniešu darba pieredzi (arī neformālo, prakses un sabiedriskās aktivitātes), nevis tikai labas atzīmes studijās. Ja finansiāli vari atļauties, tad vasara ir labs laiks, lai strādātu bezmaksas nozarē, kas patiešām interesē. Reti, kurš darba devējs būs ar mieru ņemt darbā “zaļu gurķi” bez darba pieredzes. Tajā pašā laikā, ja jaunais censonis izrādīs entuziasmu un gatavību strādāt bez maksas, iespējams, ka tiks piedāvāta salīdzinoši pievilcīga amata pozīcija ar labu nosaukumu. Iegūtā pieredze var būt nenovērtējama un nākotnē tā, iespējams, pavērs ceļu uz darba vietu, kuru citā veidā nebūtu bijis iespējams dabūt, ar augstu atalgojumu.

Vasaras darbs jūlijā un augustā visvieglāk ir atrodams tiem, kas ir gatavi strādāt ar rokām – vākt zemens, ogas un sēnes. Izklausās ne pārāk ienesīgi, taču, piemēram, vācot mellenes (ja ir zināmas vietas), 5 – 6 stundās ir iespējams nopelnīt vairāk kā 50 -70 latus. Nav daudz parasto darba vietu, kur tiek piedāvātas šādas darba iespējas, taču strādājot cītīgi to var izdarīt jebkurš fiziski vesels cilvēks. Šajā perspektīvā raugoties, vasaras darbs iegūst pavisam citu nokrāsu un paver labas peļņas iespējas.

Vasaras darbs ārzemēs ?

Ja plānots vasarā meklēt darbu ārzemēs, tad nepieciešama savlaicīga rīcība vai paziņas, kas jau strādā attiecīgajā vietā. Atsevišķi nodarbinātības sektori, piemēram, sparģeļu vākšana Vācijā ir pilnībā pārgājuši poļu rīcībā. Strādnieki no Austrumeiropas strādā cītīgāk, ir izturīgāki un gatavi paciest neērtības, cerot uz labāku atalgojumu. Vietējie strādnieki turpretim ir kā princeses uz zirņa, kam spilvens par cietu un sega par šauru. Tiesa, jārēķinās, ka pašreizējos apstākļos, kad ekonomiskā krīze valda ne tikai Latvijā brīvās darba vietas kļūst aizvien mazāk.

Cilvēkiem ar labām valodas zināšanām vasaras darbs, sezonāls darbs un pat pastāvīgs darbs ārzemēs ir iegūstams nesalīdzināmi vieglāks. Lauksaimniecībā ir iespējams nopelnīt, taču vairāk maksā celtniecībā. No otras puses, tūrisms piedāvā iegūt labāku pieredzi, uzlabot valodas prasmi un iegūt jaunus draugus, turpretim pirmie divi varianti ļauj gulēt treilerī un strādāt no agra rīta līdz vēlam vakaram. Lai iegūtu darbu tūrisma nozarē, meklējot vakances, apūkojiet, ko piedāvā darbā iekārtošanās aģentūras vai ielūkojieties sev zināmo atrakcijas parku, atpūtas vietu mājas lapās. Daudzās no tām ir sadaļa “job opportunities” un neviens neliedz izmēģināt laimi, piesakoties darbā pašam.

Svarīgi ņemt vērā, ka dažas darba aģentūras prasa noslēgt līgumu, kas paredz veikt konkrētus maksājumus par darba nodrošināšanu. Daļa no šādām aģentūrām darbojas nelikumīgi, tādēļ ir svarīgi, pirms noslēgt līgumu pārbaudīt vai aģentūra ir saņēmusi atbilstošu licenci. Ja pietrūkst līdzekļi aviobiļetei, vai autobusa biļetei, lai nokļūtu darba vietā, kas sola ļoti labu atalgojumu, ir vērts pacensties un aizņemties no draugiem vai tuviniekiem. Gadījumā, ja visi striķi plīst, var noderēt aizdevumi internetā, tomēr jāatceras, ka reizēm sabrūk pat vislabākie nodomi, bet naudas kredīts būs jāatmaksā jebkurā gadījumā.