Kredītu veidi

By | 9 oktobris, 2012

Latvijā pieejamie kredītu veidi ļauj saņemt gan 1000 Ls 15 minūtēs, gan 7000 Ls divās dienās, tomēr visizdevīgākie joprojām ir ātrie kredīti, kas pieejami bez komisijas maksas un bez galvotāja. Iespēju aizņemties uz 0% patlaban piedāvā 6 uzņēmumi. Salīdzini bezmaksas kredītus šeit, vai lasi un uzzini, kuri kredītu veidi ir izdevīgākie un kādi ir to trūkumi.

Galvenie kredītu veidi Latvijā

Atkarībā no nepieciešamā finansējuma apjoma, aizņēmēja ienākumiem un saistībām ir pieejami četri kredītu veidi:

  • ātrais kredīts;
  • patēriņa kredīts;
  • kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu;
  • kredīts pret auto.

Ātrais kredīts

Absolūti lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju izvēlas ātros kredītus kā pirmo aizņemšanās iespēju. To sekmē kredīta ārkārtīgi vieglā pieejamība, ērtums un aizvien augošā pārliecība par interneta norēķinu drošumu, turklāt aizņemoties līdz 200 Ls ir iespējams uz 30 dienām iegūt kredītu, nemaksājot par to nekādus procentus. Atdod tik, cik aizņēmies. Saskaņā ar statistiku 2011. gadā Latvijā tika izsniegti ātrie kredīti 31 miljona latu apmērā (piecas reizes vairāk nekā gadu iepriekš). Tā kā viena kredīta apmērs ir vidēji 50 – 100 lati, var droši apgalvot, ka šis ir pats populārākais no kredītu veidiem.
Galvenais trūkums – augstās procentu likmes, kas svārstās no 10% līdz 26% mēnesī par kredīta pagarināšanu uz 1 mēnesi vai atkārtota kredīta ņemšanu. No šī trūkuma iespējams izvairīties, ja katrā reizē, kad nepieciešams aizņēmums tiek izvēlēts cits kreditors, jo pirmais kredīts ir bez maksas tikai jaunajiem klientiem. Ierobežojums – bezmaksas kredīta summa nevar pārsniegt 200 Ls. Kredītu veidi ir dažādi, taču ātrais kredīts šajā klāstā sevi apliecina kā vislabākais palīgs steidzamos gadījumos.

Patēriņa kredīts

Kad vajadzīgs lielāks aizdevums (līdz 7000 Ls), patēriņa kredīts var izlīdzēt ikvienam. Pirms kredīta piešķiršanas tiek izvērtēta klienta kredītvēsture, kredītsaistības un pašreizējais ienākumu apmērs. Procentu likmes patēriņa kredītam ir daudzkārt zemākas nekā ātrajam kredītam, turklāt naudu iespējams aizņemties uz laiku līdz 5 gadiem. Meklējot, kuri kredītu veidi ir izdevīgākie, patēriņa kredīts piesaista un arī tiek izvēlēts, kad vajadzīga nauda sadzīves tehnikai, mājokļa, auto remontam vai, lai dotos skaistā ceļojumā. Pirms aizņemšanās ir svarīgi paturēt prātā, ka palielinot aizdevuma atmaksas termiņu samazinās ikmēneša maksājums, taču palielinās summa, kuru ilgtermiņā nāksies samaksāt aizdevējam.

[box type=”info”] Problēmas ar kredītu atmaksu rodas vidēji 15% aizņēmēju. Visbiežāk ar aizdevuma atmaksu kavējas jaunieši vecumā līdz 20 gadiem un cilvēki bez regulāriem ienākumiem. Pirms aizņemies uzraksti uz lapas visus plusus un mīnusu, kā arī apdomā, ko darīsi, ja alga samazināsies. [/box]

Galvenais trūkums – nesaprātīga aizņemšanās. Pirms aizdevuma paņemšanas daudzi cilvēki neaprēķina savas patiesās vajadzības, ir pārsteigti par naudas vieglo pieejamību, neizvērtē pirkuma lietderību un cenu. Ieteikums – ja plānojat iegādāties vairākus priekšmetus, tad vispirms pērciet lētākos, pretējā gadījumā pārmaksāsiet par sīkumiem vairākas reizes un pārtērēsiet ievērojamu naudas summu.

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu

Aizdevums pret zemes, dzīvokļa vai mājas ķīlu ir izvēle nr. 1 situācijās, kad plānota jaunas dzīves vietas iegāde vai vienkārši nepieciešama lielāka summa sava mērķa vai sapņa realizācijai. Paralēli, šo aizdevumu izvēlas arī tie cilvēki, kuriem ir slikta kredītvēsture, nav darba vieta un iepriekš minētie kredītu veidi nav pieejami. Pieejamās summas apmēru ierobežo tikai ķīlas vērtība un veselais saprāts. Vairumā gadījumu bankas un uzņēmumi aizdod līdz 70% no ķīlas vērtības uz laiku līdz 10 gadiem. Precīza procentu likme ir atkarīga no ķīlas vērtības, izvēlētā kredīta termiņa un citiem faktoriem, taču parasti tā nav lielāka par 16% – 20% gadā.

Galvenais trūkums – kredīts pret nekustamo īpašumu ir tas aizdevuma veids, uz kuru iekrīt daudzi aizņēmēji. Paņemot lielu summu, to iztērēt ir ārkārtīgi vienkārši, taču atmaksāt krietni sarežģītāk. Ekonomiskā krīze apliecināja, ka ienākumu apjoms nav pastāvīgs lielums, tādēļ pirms aizņemšanās vienmēr ir jārēķinās, ka ienākumi var arī samazināties. Pārtraucot aizdevuma atmaksu vai to ilgstoši kavējot, pastāv nopietns risks zaudēt savu nekustamo īpašumu.

Kredīts pret automašīnas ķīlu

Pirmie trīs kredītu veidi Latvijā ir pieejami jau vairāk kā piecus gadus, taču kredīts pret automašīnu popularitāti iemanto tikai pamazām. Tā galvenā priekšrocība ir iespēja aizņemties un turpināt braukt ar savu auto. Statistika liecina, ka šo pakalpojumu katru mēnesi izmanto vairāki simti cilvēku. Kredīta galvenā priekšrocība līdzīgi kā aizņēmumam pret nekustamā īpašuma ķīlu ir plašā pieejamība. Kredīts pret auto ir pieejams pat tiem cilvēkiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevar saņemt nevienu citu aizdevumu. Iepriekšminētie kredītu veidi bija piesaistīti aizņēmēja ienākumu apjomam, bet kredīts pret mājokli ļāva saņemt vien 70% no ķīlas vērtības. Aizdevums pret automašīnu ļauj 1 dienas laikā iegūt 90% no auto tirgus vērtības, taču ne vairāk kā 15000 latus. Maksimālais līguma darbības termiņš ir 5 gadi un procentu likme svārstās no 32% – 45% gadā. Palielinot atmaksas termiņu, samazinās procentu likme, taču ilgtermiņā ievērojami palielinās kopējā kredīta summa. No otras puses, Latvijas likumdošana paredz, ka aizdevējs nevar aprēķināt papildus procentus vai komisijas maksu par atlikušo periodu, tādējādi, ja esi pārliecināts, ka pēc noteikta laika iegūsi lielāku naudas summu, vari izvēlēties arī ilgāku atmaksas termiņu un izmantot zemāka ikmēneša maksājuma priekšrocības.

Trūkums – aizņēmums pret auto tiek izsniegts tikai pret tiem auto, kas nav vecāki par 20 gadiem, ir reģistrēti uz kredītņēmēja vārda un ir izgājuši tehnisko apskati (jābūt OCTA). Papildus tam jārēķinās, ka procentu likmes ir salīdzinoši augstas, tādēļ vērts rūpīgi aprēķināt šī kredīta lietderību. Nepildot saistības

Kopsavilkums par visiem kredītiem

Atšķirībā no laika pirms 10 – 20 gadiem, kad kredīts bija pieejams vien izredzētajiem, kam strādāja paziņas bankās vai ierēdņu vidū šobrīd ikvienam ir pieejami dažādu kredītu veidi. Populārākais un īstermiņā izdevīgākais ir ātrais kredīts, jo ļauj aizņemties un atmaksāt tādu pašu summu kā aizņēmāties. Lielākiem pirkumiem ir noderīgs patēriņa kredīts, taču par to būs jāmaksā procenti jau pirmajā reizē, taču komisijas maksa būs zemāka un arī atmaksas termiņš būs elastīgāks. Pēdējie divi minētie kredītu veidi pieredze aizņemšanos pret ķīlu un ir noderīgi, ja nepieciešama lielāka naudas summa, taču pastāv risks, ka saistību nepildīšanas gadījumā tiek zaudēta pati ķīla – nekustamais īpašums vai auto. Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt. Visi kredītu veidi ir aplūkojami un salīdzināmi atrsaizdevums.lv sākumlapā.