Online Kredīts

By | 23 jūlijs, 2012

Šobrīd visiem Latvijas iedzīvotājiem ir pieejams online kredīts, kas ļauj saņemt finansiālu palīdzību 15 minūšu laikā. Parasti online tiek piedāvāts aizņemties līdz 200 latiem, savukārt līgums tiek slēgts uz laiku līdz 30 dienām. Pozitīvi, ka pirmais kredīts tiek piedāvāts bez komisijas maksas (0%), t.i. jāatmaksā tik, cik aizņēmāties. Visi kredīti nav vienādi, tādēļ ir vērts aplūkot kredītu salīdzinātāju portāla sākumlapā un tādējādi ietaupīt vismaz 20 – 50 latus.


Lai saņemtu kredītu nepieciešams reģistrēties izvēlētā aizdevēja mājas lapā, kur būs jānorāda personīgā informācija par sevi – vārds, uzvārds, dzīvesvieta, nodarbošanās u.t.t., taču, lai naudu arī reāli saņemtu būs nepieciešama pieeja internetbankai kā arī aktīvs mobilā telefona pieslēgums. Izklausās sarežģīti, bet par visu pēc kārtas.

Kas ir online kredīts?

Finanšu pakalpojums, kas pieejams elektroniskā veidā (internetā) jeb online režīmā tiek saukts arī par online kredītu, taču biežāk to dēvē par  ātru aizdevumu vai ātro kredītu internetā.

Kā saņemt online aizdevumu internetā?

Online kredīts ir pieejams jebkuram Latvijas pastāvīgajam iedzīvotājam no 18 līdz 67 gadu vecumam. Lai saņemtu naudas aizdevumu internetā nepieciešams veikt četras secīgas darbības – (1) jāsalīdzina visi kredīti (iespēja ietaupīt 20 – 200 latus), (2) jāreģistrējas izvēlētā aizdevēja mājas lapā, (3) jānorāda vēlamā online kredīta summa, (4) jāpārskaita 1 santīms uz kreditora bankas kontu (šī ir ierasta procedūra, ar kuras palīdzību tiek pārbaudīta kredītņēmēja personība (vecums, ienākumi un kredītvēsture), (5) pozitīva lēmuma gadījumā saņemsiet naudu kontā jau pavisam drīz. Papildus tam atsevišķi uzņēmumi ir ieviesuši vēl vienu mehānismu, kas paredz kredītņēmējam nosūtīt īsziņau ar unikālu burtu un ciparu kombināciju. Šis kods ir jāizmanto, lai apstiprinātu kredīta ņemšanu un vēlāk pieteiktos atkārtotam online kredītam.

Ko darīt, ja nespēju atmaksāt naudu savlaicīgi?

Īsākas vai garākas naudas atmaksas problēmas var rasties katram, taču tas ir dzīves sīkums. Online kredīts var tikt pagarināts par vairākām dienām, nedēļām vai pat mēnesi, taču tas būs maksas pakalpojums. Kreditoru analīze liecina, ka komisijas maksa par kredīta pagarināšana svārstās no 12,5% līdz aptuveni 30% mēnesī. Šī ir ārkārtīgi augsta likme un atgādina Latvijas komercbanku darbību 90-to gadu sākumā, taču tikai modernā izpildījumā. Lai izvairītos no aizdevēju kontu papildināšanas un nevajadzīgiem tēriņiem ir svarīgi atmaksāt naudu savlaicīgi, pretējā gadījumā online kredīts nevar tikt uzskatīts par izdevīgu darījumu.

Kādas ir kredīta online alternatīvas?

Pati labākā naudas aizdevuma internetā alternatīva ir neaizņemties vispār. Protams, ir situācijas, kurās nevar būt nekāda runa par taupīšanu, tās ir situācijas, kad dzīvība vai veselība ir briesmās un neatrodot trūkstošos līdzekļus sekas var būt visai bēdīgas. Tomēr vairumā gadījumu nepieciešamība pēc papildus naudas līdzekļiem izriet no nepareizas vai nepilnvērtīgas budžeta plānošanas, kuru būtu iespējams novērst kārtīgi apdomājot visus potenciālos izdevumus un ieņēmumus un saliekot tos pa atbilstošām budžeta pozīcijām.

1. alternatīva – lombards – sniedz iespēju saņemt aizdevumu apmaiņā pret ķīlu. Procentu likmes ir vidēji nedaudz augstākas nekā online kredītiem, bet ir, protams, izņēmumi.

2. alternatīva – bankas aizdevums – šobrīd arī bankas patēriņa kredītiem ir iespējams pieteikties elektroniski (skat. portāla sākumlapu), taču, lai saņemtu šī tipa finanšu pakalpojumu būs jāiziet krietni vien stingrāka pārbaude. Pozitīvi, ka bankas piedāvā izsniegt kredītus, kuru apmērs pārsniedz vairākus tūkstošus latu, turklāt uz zemākiem procentiem un ilgākiem termiņiem nekā piedāvā kredītu izsniedzēji online.

3. alternatīva – privātpersonu aizdevums- uzreiz jāsaka, ka aizņemties no tuviem cilvēkiem nav nekas slikts, taču jārēķinās, ka finansiālas nesaskaņas, bieži vien, pāraug arī personiskās nesaskaņās. Vislabāk būtu jau sākotnēji abām pusēm precīzi izrunāt naudas aizdevuma atmaksas termiņus un konfliktu risināšanas mehānismus, situācijā,ja naudas atmaksa aizkavējas. Cilvēciskās attiecības ir pati  lielākā vērtība un nekāda nauda tās nespēs aizstāt. Ja nepiekrītat, iedomājieties situāciju, kurā jums pēkšņi parādās 5 miljoni latu, taču pazūd visi radi, draugi un paziņas un jūs paliekat pilnīgi viens. Reti, kurš cilvēks būtu gatavs upurēt savu emocionālo komfortu, lai iegūtu milzīgu naudas daudzumu, jo gluži vienkārši nebūtu neviens ar, ko to vairs dalīt.

Savukārt aizņemšanās no nepazīstamām privātpersonām ir drīzāk nevēlama , jo pastāv iespēja sapīties ar krimināliem elementiem, kas uzrēķina mistiskus soda procentus un ir gatavi uz visu, t.sk. vardarbību, lai atgūtu savu naudu un iedomātos procentus. Šādā kontekstā online kredīts var šķist gluži vai vainīgākā opcija, tomēr tas ir izmantojams tikai kā īstermiņa risinājums ārkārtas situācijās, tādēļ pirms aizņemšanās obligāti izvērtējiet savas iespējas naudu atmaksāt noteiktajā termiņā.