Kredīts ārzemēs strādājošiem

By | 18 augusts, 2012

Ārzemēs strādājošiem Latvijas iedzīvotājiem nereti ir nepieciešams kredīts, taču ir daudzi neskaidri jautājumi par to, kā to saņemt. Šajā aspektā būtiski nošķirt divus aspektus – (1) ātrā kredīta saņemšanu no (2) hipotekārā kredīta vai patēriņa kredīta saņemšanas. Raksta turpinājumā aplūkosim abus divus kredītus, kas ir pieejami ārzemēs strādājošajiem iedzīvotājiem Latvijas teritorijā.

Ātrais kredīts ārzemēs strādājošajiem

Jebkurš Latvijas iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 75 gadiem var saņemt ātro kredītu līdz 200 LVL bez komisijas maksas uz laiku līdz 30 dienām. Ja rodas problēmas ar kredīta atmaksu, līgumu iespējams pagarināt, taču tas būs maksas pakalpojums. Paralēli iespējams aizņemties arī lielākas summas, taču procentu likmes ir krietni zemākas nekā banku aizdevumiem, tādēļ nebūtu īpaši prātīgi aizņemties šādā veidā vairāk par 200 LVL.

Lai saņemtu kredītu ir nepieciešamas bankas konts kādā no Latvijas komercbankām, internetbanka un mobilā telefona pieslēgums (vēlams Latvijas numurs). Teorētiski varētu tikt izmantots arī ārzemju mobilo sakaru operators, taču aizdevēji reti, kad saskaras ar šādu situāciju un tas varētu radīt bažas, ka nauda netiks atmaksāta, tādēļ labāk izmantot Latvijā reģistrētu numuru. Drošības pēc tādam vienmēr būtu jābūt līdzi jebkuram ārzemēs strādājošajam.

Pati pieteikšanās procedūra ir samērā vienkārša – jāreģistrējas izvēlētā kreditora mājas lapā, jāpārskaita 1 santīms uz uzņēmuma norādīto bankas kontu (standarta procedūra, kas ļauj pārbaudīt klienta vecumu un kredītvēsturi). Pozitīva lēmuma gadījumā nauda kontā tiks ieskaitīta 15 minūšu līdz 2 dienu laikā, parasti tas notiek vidēji 10 – 20 minūtēs, taču dažreiz gadās problēmas ar sakariem vai starpbanku maksājumiem. Svarīgi procedūras laikā norādīt pareizu numuru, jo daži kreditori uz telefonu nosūta unikālu sms ar kodu, kas jāizmanto, lai pabeigtu kredīta saņemšanas procedūru. Teorētiski būtu iespējams norādīt arī kāda tuvinieka mobilā telefona numuru un pēc tam palūgt, lai tas nosauc kodu vai atsūta to pa epastu, taču, tad būtu jāatklāj mērķis, kādēļ nauda ir nepieciešama.

Ilgtermiņa kredīts ārzemēs strādājošiem

Neskatoties uz to, kurā valstī dzīvojat, lai saņemtu ilgtermiņa kredītu (hipotekāro kredītu) būs nepieciešama virkne dokumentu, t.sk. pase, izziņa no nodokļu administrācijas (VID analogs), kas apliecina kredītņēmēja ienākumus (Īrijā un Lielbritānijā strādājošajiem tā ir veidlapa P-60), jāpierāda ienākumu regularitāte (bankas izraksts par ienākumiem pēdējo 6 mēnešu laikā). Komercbankas Latvijā pieņem dokumentus, kas ir latviešu vai angļu valodā, tādēļ, ja strādājat kādā valstī, kur šīs valodas netiek lietotas būs nepieciešams dokumentus oficiāli pārtulkot un notariāli apstiprināt.

Papildus tam būs nepieciešams aizpildīt veidlapu ar kredīta pieprasījumu vai uzrakstīt iesniegumu komercbankai. Ja plānojat iegādāties nekustamo īpašumu, tad būs nepieciešams arī īpašuma novērtējums un plānotā īpašuma Zemesgrāmatas apliecības kopija. Vienlaikus bankas var pieprasīt arī vēl citus dokumentus, taču iepriekšminētie ir galvenie, bez kuriem nu nekādi nesanāks iztikt. Kredīta piešķiršanas izvērtēšanas procesa laikā bankas ņems vērā arī atšķirīgos dzīves standartus jeb dzīvošanas izmaksas jūsu mītnes zemē, tādēļ nevajag būt pārsteigtiem, ja tiek piedāvāts mazāks kredīts nekā vēlējāties saņemt. Kredīta procentu maksājumi nevar pārsniegt vairāk kā 30 – 40 procentus no jūsu ikmēneša ienākumiem.

Ņemiet vērā, ka, lai iegūtu ilgtermiņa kredītu jums būs jāatbrauc uz Latviju vismaz vienu reizi (lai nokārtotu dokumentus). Ja vēlaties noskaidrot, vai varat saņemt kredītu līdz 7 000 LVL, aplūkojiet ilgtermiņa aizdevumu salīdzinātāju. Pieteikšanās kredītam iespējama elektroniski, taču, ja kredīts virs 1000 LVL tiks piešķirts, līgumu parakstīt būs jādodas uz kredītiestādi.

Izvēloties lielāku kredītu, turpmākai saziņai ar bankas darbiniekiem variet deleģēt kādu savu draugu vai radu, taču vislabāk būtu ja sagatavotu notariālu pilnvaru, kas apliecinātu, ka esiet uzticējuši konkrētajai personai tiesības sevi pārstāvēt. Bieži vien, gadās, ka pēkšņi nepieciešams parakstīt vēl kādu izziņu un speciāli atkārtoti jābrauc uz Latviju, jo neviens cits gluži vienkārši to nevar izdarīt.

Visu procedūru nokārtošana un kredīta ārzemēs strādājošiem saņemšana varētu aizņemt aptuveni divas nedēļas. Ja ir iespēja datiet to atvaļinājuma laikā, tad nevajadzēs pie notāra rakstīt pilnvaru un pirms došanās uz Latviju sazinieties ar bankas pārstāvjiem un noskaidrojiet kādi konkrēti dokumenti ir nepieciešami, jo pastāv iespēja, ka izvēlētajā bankā spēkā ir nedaudz atšķirīgi noteikumi un izraksts par ienākumiem ir nepieciešams par divpadsmit nevis sešiem mēnešiem.

Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt. Ja nepieciešams ātrs aizdevums, aplūkojiet portāla sākumlapā ievietot kredītu salīdzinātāju. Ietaupīsiet 20 LVL – 250 LVL.