Naudas aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi

By | 23 septembris, 2012

Sabojāta kredītvēsturi var būtiski ierobežot iespējas iegūt naudas aizdevumu bankās vai internetā. Tomēr atsevišķos gadījumos ir pieejams arī naudas aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi. Tas iespējams situācijās, kad pārkāpums ir bijis neliels un ticis salīdzinoši ātri novērsts. Šobrīd paņemts kredīts nav un nevar būt šķērslis, lai netiktu izsniegts aizdevums. Turpinājumā aplūkosim, kā praktiski  pieejami naudas aizdevumi ar negatīvu kredītvēsturi un, kas jādara, lai to iegūtu.

Kā iegūstami naudas aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi?Kredītvēsture ir pats galvenais faktors, ko ņem vērā izsniedzot aizdevumu līdz pāris simtiem latu internetā. Atšķirībā no bankām ātro kredītu uzņēmumi riskē ar savu personīgo naudu. Summas ir nelielas, risks liels, tādēļ klienta rīcība pagātnē tiek pieņemta par galveno indikatoru, lai noteiktu rīcību nākotnē. Tas daudziem var likties negodīgi, taču var pieļaut, ka līdzīgi rīkotos arī mēs katrs personīgi situācijās, kad lemtu par naudas aizdošanu citiem cilvēkiem. Informācija par iepriekšējiem pārkāpumiem tiek apkopota centralizētā datu bāzē – kredītu reģistrā. Parādnieku reģistrs glabā informāciju par pārkāpumiem vismaz 10 gadus, neskatoties uz to, vai pārkāpums tiek novērts, tādēļ ir vērts pacensties un pildīt savas saistības savlaicīgi.

Naudas aizdevums ar  negatīvu kredītvēsturi internetā ir pieajams vairākos uzņēmumos, taču tikai pie nosacījuma, ka visas iepriekšējās saistības ir nokārtotas. Pieredze liecina, ka vislielāko pretimnākšanu šādiem klientiem izrāda SmsCredit, ViaSMS, Ferratum un BigBank. Procentu likmes, pieejamās summas un citas būtiskas nianses šiem uzņemumiem ir samērā atšķirīgas, tādēl ir vērts tos visus salīdzināt (skat. portāla sākumlapu) un tādējādi ietaupīt vismaz 10 Ls, bet atsevišķos gadījumos pat 200 Ls – 350 Ls.

Lai iegūtu naudas aizdevumu ir jāveic trīs vienkāršas darbības – (1) jāsalīdzina visi kredīti, (2) jāreģistrējas izvēlētā aizdevēja mājas lapā, (3) jāsaņem nauda kontā. Ja izvēlaties ātros naudas aizdevumus, tad papildus jārēķinās, ka būs nepieciešams pārskaitīt 0,01 Ls uz aizdevēja kontu. Šī procedūra ir paredzēta, lai pārbaudītu klienta vecumu, apstiprinātu konta īpašumtiesības un vienlaicīgi pārbaudītu klienta kredītvēsturi un ienākumu apjomu. Attiecībā uz pēdējām divām darbībām aizdevējam no jums ir jāsaņem piekrišana. Nosliecoties par labu kredītam vairāku tūkstošu latu apmērā, būs nepieciešams reģistrēties internetā, individualizētu piedāvājumu saņemsiet epastā, taču parakstīt pašu līgumu būs jādodas uz kredītiestādi.

Papildus jāņem vērā, ka, lemjot par naudas aizdevuma piešķiršanu, uzņēmumi izvērtē arī klienta maksātspēju. Tas nozīmē, ka tiek prasīti pastāvīgi regulāri ienākumi vai darba vieta. No otras puses, cilvēkiem, kuriem ir tīra kredītvēsture ir pieajams ātrais kredīts bez darba vietas. Ja jums ir slikta kredītvēsture un nav darba vietas, tad iespējas aizņemties krietni vien sarūk un galvenā alternatīva ir aizdevums pret ķīlu, ko piedāvā vairums Latvijas komercbanku. Ja jūsu rīcībā ir dzīvoklis, zeme vai māja, tad variet iegūt naudas aizdevumu vizmaz vairāku tūkstošu latu vērtībā. Kredītvēsturei šajā scenārijā ir maza nozīme, jo par nodrošinājumu kalpo tieši ķīla un aizdevējs var būt pārliecināts, ka problēmu gadījumā savu naudu atgūs jebkurā gadījumā.

Procentu likmes un soda sankcijas

Cilvēkiem, kuriem nepieciešams naudas aizdevums ar sliktu kredītvēsturi ir jārēķinās, ka pagātnes grēki tiks ņemti vērā un procentu likmes var būt augstākas nekā tiem cilvēkiem, kam kredītvēsture ir tīra vai nav vispār. Šobrīd vairāki uzņēmumi piedāvā izsniegt ātro naudas aizdevumu bez komisijas maksas un bez procentiem (līdz 200 Ls) uz laiku līdz 30 dienām. Ja kredītvēsture ir slikta, tad pastāv samērā liela varbūtība, ka šāds piedāvājums nebūs iespējams. Tā vietā varētu tikt piedāvāta standartā procentu likme, kas jebkuram atkārtotam ātrajam kredītam var sasniegt pat 26% mēnesī. Banku aizdevumiem šāda apmēra procentu likmes parasti tiek noteikta gadā un tieši šī iemesla dēļ banku kredīti ir izdevīgāki tajos gadījumos, kad vajadzīga lielāka naudas summa. Tiesa, komercbanku prasības naudas izsniegšanai ir krietni vien stingrākas.  Paralēli vērts piemetināt, ka soda sankcijas par saistību nepildīšanu finanšu sektorā ir augstas un un var pārsniegt pat 1% dienā. Patērētāju aizsardzībai likumdošanā gan ir ieviestas normas, kas nosaka, ka pārkāpumam ir jābūt samērīgam ar soda bargumu, tādēļ soda sankcijas nekad nebūs lielākas par 100% no naudas aizdevuma apmēra. Šeit gan netiek ņemtas vērā parādu piedzinēju izmaksas, kas vairumā gadījumu ir augstas un ir jāsedz pašam parādniekam.

Aizņemties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt.